Милен Стоянов: Пепел от печката пази доматите от мана

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Гъбичните болести по зеленчуците, каквато е и маната, се получават при вкисляване на почвата, а то може да се преодолее по много елементарен начин – с разпръскване на пепел от печката върху земята, това каза от личен опит Милен Стоянов, член на Управителния съвет на Българска асоциация “Биопродукти” по време на представянето на доклад за екологично производство на домати от Грийнпийс-България и Института по зеленчукови култури-Марица.

Ако почвата е в равновесие, най-вероятно няма да се стигне до развитие на болести и вредители, каза Стоянов, който от 10 г. има изцяло практически опит в биологичното земеделие. “За тези 200 г., в които правим конвенционално земеделие, сме забравили как се прави биологично земеделие”, каза той и допълни, че всъщност хилядолетия преди това се е практикувало изцяло биопроизводство.

domat_tomatoМилен Стоянов препоръча “зеленото” торене като начин за обогатяване на почвата с органични вещества. Даде пример със засяване на гъст посев от жито – 30 кг/дка. Година след година “зеленото” торене увеличава почвеното плодородие. Само след няколко години такова подхранване на почвата резултатите ще са съизмерими или по-добри от конвенционалното земеделие, стана ясно от думите на Стоянов.

Преди настъпване на летния сезон и силните жеги, биопроизводителят препоръча след дъжд да се мулчира. Той сподели опита си – разстелил е дебел пласт люцерна, примесена с трева, която е пазила влага на растенията. С течение на времето най-долният пласт е започнал да се превръща в тор и да храни културите. Стопанинът е приложил и капково напояване за по-добър ефект и разказа, че в селото му само той е успял да произведе домати. От 200 кв метра за лично ползване е имал и големи количества за продан.

Производителят препоръча на фермерите още, ако не успяват да отгледат някоя култура, просто да опитат с друга, а не да се борят с условията.

Още полезни съвети за градината от “Агрозона”:

Как да си направим сами пестициди

Английска сол за по-едри домати и красиви рози

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА