Лишаването на малките ферми от субсидии срива млечния сектор

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Наредбата за качеството на млечните продукти ще подпомогне животновъдството, убеден е земеделският министър Мирослав Найденов

Предстои още по-голям срив в производството на сурово краве мляко, прогнозира Милкана Йорданова, шеф на НС”Планинско мляко” пред сайта Агрозона. Така тя коментира изявлението на министъра на земеделието Мирослав Найденов пред журналисти по-рано днес, че с наредбата за качеството на млечните продукти, която се изготвя в момента ще се подпомогне родното животновъдството. С 30% е намаляло в Родопите тази година производството на сурово краве мляко, обяви Йорданова. Корените на този срив са отпреди две години, когато това правителство нанесе голям удар на дребните планински и полупланински ферми като прие, че стопаните, които имат под десет крави няма да бъдат субсидирани. Така животните намаляват все повече, както и суровото мляко. Според браншовици в Родопите има най- малко кандидати за субсидиите за модернизиране на кравеферми втора и трета категория, въпреки гарантираните блюджети в ДФ Земеделие. Причината според лидерката на планинското сдружение , е че малките фермери не могат да отговорят на изискването от банките да обезпечат 110% на кредитите, въпреки авансът, който отпуска агрофонда. Трябва да се потърси друг подход към малките, препоръча тя.

За масово унищожаване на животните съобщиха за Агрозона от района на Монтанско. В с. Владимирово само за тази година дребни фермери са унищожили около 70 крави в селото, а един от средните овцевъди е продал заради тежката зима стадото си от 120 овце, разказа младият фермер Милен Лаков.

Земеделският министър Мирослав Найденов обаче смята, че вносът на съмнителни сухи млека и растителни мазнини, които се влагат в млечните продукти подбиват пазара на истинските сирена и не дават шанс на българските животновъди. Наблюдава се засилен внос на растителни мазнини, предупреди той.

Според Йорданова обаче основната причина за това е, че произведените по този начин „сирена” и „кашкавали” и кисели млека” са в пъти по-евтини от класически произведените. В търговските вериги тези „сирена” се харчат за по 2,50 до 3,50 лв за килограм и са бързообортни стоки, обясни тя. Много преработватели нямат сметка да работят сурово мляко, изтъкна тя.

Йорданова каза, че и по сега действащите нормативни документи, ако мандрите влагат растителни мазнини не трябва да наименуват продуктите си сирене и кисело мляко.

Светлана ТРИФОНОВСКА

 

 

 

 

 

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА