Последиците от премахване на клетките в животновъдството – изследване на ЦОРХВ и Copa-Cogeca

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Според проучване свиневъдството ще бъде най-силно засегнато от тези промени

В последната година се засилват дебатите около предложението за постепенно премахване на клетките в животновъдството в Европейския съюз (ЕС). Проучвания, проведени от Центъра за оценка на риска за храните и водите (ЦОРХВ) и най-влиятелната земеделска организация в Европа, Copa-Cogeca, предоставят задълбочен поглед върху потенциалните последици от тази мярка. Тези изследвания показват значителни предизвикателства пред свиневъдството, което е най-засегнатият сектор от предложените промени., предаде Асоциацията на свиненъдите в България.

Нагласите на Българските Фермери

През 2024 г. ЦОРХВ проведе анкета сред фермерите в България, за да оцени нагласите им относно възможното премахване на клетките в животновъдството. Основната цел на проучването беше да се разбере как фермерите биха възприели тези законодателни промени и какви ще бъдат последствията за техните дейности.

Резултатите показват, че повечето фермери са сериозно загрижени от възможността за пълна забрана на клетките. Особено влияние мярката ще окаже върху секторите на свиневъдството и птицевъдството. Промените биха изисквали значителни инвестиции и биха могли да доведат до намаляване на производствената ефективност.

Оценка на въздействието от премахването на клетките

Copa-Cogeca, в своето становище от 2023 г., предостави детайлен анализ на въздействието от премахването на клетките в секторите на свиневъдството и кокошките носачки в ЕС. Според проучването, свиневъдството ще бъде най-силно засегнато от тези промени.

Основните изводи от проучването са:

  1. Значителни инвестиции: Преминаването към свободно опрасване ще изисква значителни инвестиции в нови боксове и реконструкция на съществуващите сгради. В различните сценарии разходите могат да варират от 2,1 до 3,5 милиарда евро.
  2. Влошаване на производствената ефективност.: Забраната на родилните боксове ще доведе до спад в производствената ефективност и намаляване на популацията от свине майки в ЕС-27. В най-лошия сценарий, производството може да намалее с 23,6%.
  3. Забавено негативно развитие при удължен рреход: Удължаването на срока за преход с 10 или 20 години може да намали спада до 0,5-8,4%, но въпреки това, секторът ще бъде подложен на значителни трудности.

Предложените промени в законодателството за премахване на клетките в животновъдството ще имат сериозни последици за сектора, особено за свиневъдството. Проучванията на ЦОРХВ и Copa-Cogeca подчертават необходимостта от внимателно планиране и подкрепа за фермерите, за да се смекчат негативните ефекти от тези промени. Тези проучвания служат като важен сигнал за предстоящите предизвикателства и нуждата от ефективни стратегии за преход към новите условия на животновъдство в Европа.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама