Лидерът на пазара за птиче месо в Румъния инвестира 35 000 000 евро в зелена енергия

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

TRANSAVIA, лидерът на пазара за птиче месо в Румъния, ще инвестира 35 000 000 евро през следващите 2 години във възобновяема енергия и когенерация, за да задоволи почти всичките си енергийни нужди

Само през тази година, чрез вече започнатите проекти, TRANSAVIA възнамерява да постави над 22 000 фотоволтаични панела, които ще произвеждат зелена енергия. Тази инсталирана мощност от 10 MWh ще покрие приблизително 30% от потреблението на електроенергия на съоръженията на TRANSAVIA. Този етап ще елиминира най-малко 4 милиона килограма CO2 емисии годишно, еквивалента на годишните емисии от 1778 автомобила.
Значителното намаляване на въглеродните емисии ще бъде удвоено от положителен икономически ефект върху представянето на компанията, която, след като сама задоволи енергийните си нужди, ще бъде защитена от огромни колебания в цените на енергията. Фотоволтаичните панели ще се монтират както на покривите на птицефермите, така и на земята, в зависимост от конструкцията на сградите и позицията пред слънцето. На настоящия етап ще бъдат монтирани повече от 100 000 квадратни метра фотоволтаични панели, предаде Euromeatnews.

„Нашата амбиция е до края на 2023 г. да осигурим почти цялата необходима електроенергия. Ето защо ние инвестираме сериозно в зелена енергия и решения за енергийна ефективност, които ще допринесат за нашите дългосрочни резултати. Само в първия етап, концентриран в текущата година, ние ще покрием около една трета от електроенергията, необходима за нашите съоръжения, създавайки уникално предимство на пазара. Единственият фактор, който би могъл да повлияе на нашия напредък, ще бъде неправилното функциониране на веригите за доставки. Въпреки това, ние сме уверени, че заедно с фирмите, с които си сътрудничим при реализацията на проекта, ще намерим решения, така че до края на следващата година да можем да произвеждаме 80% -100% от необходимата ни енергия“, казва д-р инж. Йоан Попа, президент и основател на TRANSAVIA.

Тази инициатива е част от стратегията за устойчивост От фермата до трапезата, чрез която компанията се ангажира да защитава ресурсите за бъдещите поколения, действайки отговорно към хората, животните, общностите и околната среда.

Добрият пример

„Ангажираме се да бъдем модел за подражание за всички играчи на пазара и активно да допринасяме за целите на ООН за устойчиво развитие чрез минимизиране на нашия въглероден отпечатък. Само 10 MWh, произведени от фотоволтаичните панели на първия етап, са еквивалентни на засаждане на 187 000 дървета или, с други думи, гора от почти 200 хектара. По този начин ние допринасяме пряко за намаляване на емисиите на парникови газове и борбата с последиците от изменението на климата”, каза Теодора Попа, вицепрезидент на TRANSAVIA.

В допълнение към фотоволтаичните панели, TRANSAVIA ще реализира и два когенерационни проекта с висока електрическа и топлинна ефективност.

За да направи потреблението на енергия по-ефективно, TRANSAVIA вече е приела използването на ефективни технологии и оборудване и е внедрила модели за тяхната надеждна работа, така че да няма загуби.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА