Кръгла маса, ЕИСК: Ключът към развитието на селските райони са преговорите между всички заинтересовани страни по ПРСР

Златко Златков
Златко Златков
6 Минути

Тенденцията в бъдещето на ЕС е към отпадане на Първи стълб, ще продължи да съществува само Втори стълб

Привличането на абсолютно всички заинтересовани страни – потенциални бенефициенти по ПРСР е ключът към развитието на селските райони. За това България се нуждае от силно гражданско общество. Това бе един от основните изводи, до които стигнаха членовете на Икономическия и социален съвет и на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) по време на кръга маса на тема „Заетостта в селските райони: проблеми и решения”. Основната задача на участниците в кръглата маса бе да се обсъдят проблемите пред развитието на селските райони и възможностите за заетост в тях.

„Темата не е случайна, тъй като развитието на селските райони е една сериозна предпоставка за благосъстоянието на Европейския съюз”, каза при откриването на форума председателят на ИСС Лалко Дулевски. Той посочи, че заетостта, социалната закрила и професионалното образование са сред основните приоритети за едно балансирано развитие на селските райони през новия програмен период на ПРСР.

Чуждестранните гости на форума бяха категорични, че гражданското общество играе ключова роля за едно справедливото разпределение на евросредствата. Проф. Лалко Дулевски заяви, че в последните години ЕИСК работи повече на териториално ниво където научават идеите на хората за развитието на регионите, в които живеят. „Хората знаят къде са им проблемите, те знаят повече от нас. Само че те не могат да решат своите проблеми. Затова интегрираният подход, събирането на всички, които имат отношение е ключът за запазване на това, което може да оцелее в България. От тази гледна точна ние направихме редица форуми”, каза той.

Кооперирането е един от начините за оцеляване на малките производители и занаятчии

Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че кооперирането е един от начините за оцеляване на малките и средните предприятия, както и на занаятите. България обаче няма традиции в кооперирането, каза Светлана Александрова, директор „Програма за развитие на селските райони“ в МЗХ. Тя изрази мнението, че добър вариант е да бъдат поканени външни експерти, които да споделят опита на своите държави в кооперирането. Преди това обаче трябва да се направят промени в Закона за земеделските производители, а това ще се случи след избора на новите народни представители.

Светлана Александрова увери участниците на кръглата маса, че МЗХ е положило максимални усилия, за да бъде ПРСР разписана заедно с всички заинтересовани браншове. Тя каза, че се предвижда наредбите за ПРСР да се разработват отново в този дух, за да се избегнат грешките от миналия програмен период. На сайта на програмата качваме абсолютно всички свързани документи, увери тя. Тя обеща, че през новия програмен период в наредбите ще бъде ясно изложено кой проект как ще бъде ранкиран.

С цел да се постигне по-балансирано разпределение на средствата по мярка агроекология, ставките по мярка агроекология в момента се разработват от Националния статистически институт по указания на Евростат, напомни още Александрова.

Брендан Бърнс: Част от решението на проблемите е да осъзнаете с какво с какво разполагате

Английският предприемач и вицепрезидент на група I „Работодатели“ в ЕИСК Брендан Бърнс изрази недоумение защо все още България не е осъзнала с какво природно богатство разполага и защо не е превърнала знака „органичен“ запазена марка на своите земеделски продукти. Бърнс обясни, че ако търгува със зет си биологични продукти, в рамките на 48 часа те могат да достигнат трапезата на английската кралица. Той обяви, че е отворен към партньори за бизнес в България.

„Днес не чух никакви предложения за възможности, които може да използвате“, каза той. Страната ви има огромен потенциал да развие пазара си на органични продукти, защото през последните 40 г. не сте замърсявали почвата си с изкуствени торове. Част от решението на проблемите е да осъзнаете с какво с какво разполагате.

Повече внимание към малките

„Спрете да говорите за големите и започнете да говорите за малките производители“, каза още той. През 1973 г. ние в Англия имахме същите проблеми като вашите сега, добави той. Трябва да направите така, че малкият бизнес да осъзнае предимствата от кооперирането. Трябва да работите с приятелите си в Европа, които могат да споделят опита си. Трябва обаче сами да намерите решения според своите местни условия, препоръча той.

„Не може да разчитате само на средствата от Общата селскостопанска политика“, според Бърнс. „Тенденцията в ЕС е към отпадане на Първи стълб, ще продължи да съществува само Втори стълб. Това е съвсем друг начин на мислене за развитието на селското стопанство“, каза той.

Част от промяната е да създадем условия за преработване на ресурсите си, а не само да ги произвеждаме. Като такъв пример той посочи износът на дървесина за Гърция.

Лилия Александрова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА