Ново проучване на Съвместния изследователски център (JRC) на ЕС показва как ще изглежда земеделието през следващите десетилетия и кой ще работи в селското стопанство през 2040 г., произвеждайки нашата храна. Като се вземат предвид съвременните тенденции, проучването очаква потребителите да станат още по-внимателни за това как се произвежда храната, която консумират, а изменението на климата и деградацията на околната среда ще затруднят земеделието като цяло. Земеделските производители няма да могат да разчитат само на традиционни методи, за да бъдат успешни в бъдеще.
„Земеделието вече не е само сектор, основан на традициите. Сега говорим за иновации, биотехнологии и цифрови решения в помощ на фермерите. Ако се питате, кои ще бъдат фермерите на бъдещето и как ще изглежда селското стопанство в следващите десетилетия, можете да прочетете анализа на прогнозите за сектора през 2040 г. Проучването е изготвено от екип на генералната дирекция под мое ръководство JRC“, посочи българският еврокомисар Мария Габриел.
Проучването беше представено по време на най-голямата годишна конференция в Брюксел, посветена на земеделието в ЕС. Научният труд идентифицира 12 профила на бъдещи земеделски производители, отразяващи как фермерите могат да се адаптират към новитe тенденции по различни начини.
Прогнозният анализ проучва 14 мегатенденции и тяхното потенциално въздействие върху земеделието.
Разгледат се възможни бъдещи сценарии и се създават 12 профила на фермери, които вероятно ще работят във все по-разнообразен селскостопански сектор до 2040 г. Разработените в проучването „адаптивни“, „корпоративни“, „интензивни“ и „родови“ земеделски профили вземат много от добре установените характеристики на европейското земеделие и проектират тяхното развитие с очакваните технологични и социално-икономически промени.