Как се проверява качеството на пилешко месо и яйца?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

За никого не е тайна, че някои производители използват определени вещества, за да придадат на продукта си по-добър търговски вид и да увеличат обема му. Понякога кокошките са „подправени“ с различни сгъстители и стабилизатори. Основната цел на производителя е да намали производствените разходи и да подобри вида на пилешките трупове. Всеки купувач обаче сам решава дали да консумира такъв продукт.

„Вещество, подобно на гел, задържа водата в месото. Когато се добави, птицата добива по-светъл нюанс и става по обемна.“, коментира собственик на птицевъдно предприятие. „Плътността на месото намалява, докато обемът му се увеличава“

Според него, напомпването с различни вещества е една от причините за безвкусното месо на такива пилета. Те имат специфичен вкус и не засищат така добре, както например домашното пиле. „Домашното пиле може да е еднакво по тегло, но с много по-малък обем, защото месото му има много по-плътна структура. От голямо значение са фуражите, с които се хранят птиците. Те, както и други животни, се нуждаят от аминокиселини. В комбинираните фуражи обаче често се използват техните синтетични видове.“

Фуражите са разделени на изкуствени, синтетични и естествени

Естествените съществуват в природата в завършен вид- растения, зърно и др. В изкуствените, аминокиселините се извличат от естествени продукти, но се добавят изкуствено. Синтетичните фуражи се синтезират от химикали. В резултат молекулата е еднаква по форма, но съдържанието е различно. Разбира се, пилето расте и с такива храни, но месото му е съвсем различно на вкус.

В диетата на птиците трябва да присъстват до 30% кореноплодни култури, билки, животински и растителни протеини- обяснява експертът. Като растителен протеин главно се използва пшенично или соево брашно. Животинският протеин се състои от месно-костна или рибена храна.

Друг проблем е, че все по-често кокошките произвеждат яйца без участието на петли, а това влияе на качеството им. За да разберете дали яйцата, които използвате са такива, просто трябва да счупите едно и да го разгледате внимателно. „На жълтъка има малък бял диск, ако той е във формата на буквата „о“, значи яйцето е заплодено естествено. Друг признак за качество е, че протеинът в доброто яйце не се разпростира при готвене, той е по-изпъкнал и с по-твърда структура.“

Свежестта на пилешкото яйце също се определя лесно- от размера на въздушната камера, която се намира в тъпия край на яйцето. Ако го осветите с фенер в тъмната част на денонощието, може да видите коя е празната част в сферата. Колкото по-малка е тя, толкова по-прясно е яйцето. В случай, че е увеличена, яйцето е по-старо. Срока на годност на яйцата в топла стая е между 7 и 10 дни, докато промишлените яйца могат да престоят и до месец.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА