Как да се отървем от листните въшки по време на плододаване

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
7 Минути

Листни въшки има по розите, ябълките, гроздето, краставиците и зелето, цели колонии от тези малки насекоми са в състояние да обхванат почти всички плодови дървета, цветя и зеленчуци. Борбата срещу листни въшки по време на плододаване обаче може да бъде трудна задача.
По правило обработката на зеленчуците, плодовете и ягодоплодните култури срещу листни въшки трябва да завърши най-малко един месец преди прибиране на реколтата. Но ако не сте в състояние да гледате как се увеличават вредителите и сте решени да се борите с тях, опитайте се да обявите временно примирие поне за няколко седмици преди прибирането на реколтата. В края на краищата, винаги може да продължите по-късно, когато си ябълки и зеленчуците са прибрани на безопасно място.

Борбата срещу листните въшки не е лесна работа. Ето защо, никога не излишно да припомним за превенцията, която може да ви спаси от много неприятности през годините. За да се предотврати появата на листни въшки трябва задължително в градината си да имате засадени лук, копър, чесън, магданоз, кориандър, домати и мента, или да украсите цветната си леха с вратига, бял равнец или тагетис.
Силната миризма на тези растения отблъскват насекоми. Въпреки това, не трябва да очаквате абсолютна защита само с използването на този метод. Можете да го комбинирате с други методи, например като привлечете в парцела си божи кравички и калинки, за които листните въшки са любимо лакомство.

За да привлечете тези полезни насекоми, опитните градинари препоръчват да се засадят невен, маргаритки, риган, бял равнец, анасон, кимион или копър.

Механични способи за борба с листните въшки

Ако превенцията не работи, първо трябва да се прибегне до механични методи за контролиране на листни въшки. Понякога тези досадници се заселват само на отделни листа и клони на растенията, затова трябва редовно да се преглежда градината, когато се открият да се изрежат засегнатите клони и листа и да се изгорят.

Дъждуване

Дъждуването е най-простия, но много ефективен начин за борба с листните въшки. Ако листни въшки са се подредили по растения с дебели листа е добре да се полеят със силна струя вода. Този душ отмива насекомите и падат на земята. Дъждуването обаче е нежелателно да се прилага по време на цъфтеж, тъй като това може да счупи или увреди цветовете. В бъдеще, колонията може да се върне на същото място, само с помощта на мравки. Така че трябва да се води борба и с тези привидно безобидни насекоми.

Четете още: Как да се отървем от мравките завинаги!

Традиционни методи за борба с листни въшки

Тъй като употребата на агресивни химически вещества в периода на плододаване не може да се прилага, ще трябва да се обърнем към добрите стари народни начини. В арсенала на опитните градинари има значително количество средства против листни въшки.

Пак с полезната пепел

  • Към 10 л вода се прибавя 300-400 грама пепел и се кипва, след което престоява два часа. С отварата се прецежда и с нея се пръскат растенията.
  • Според друга изпитана рецепта е необходимо да се разтворят по 110 г домашен сапун и пепел в 12 литра хладка вода. Сместа престоява две денонощия преди да се ползва по същия начин, както в предходната рецепта.

Сапунен разтвор

В един литър вода се разтварят 4-5 супени лъжици домашен сапун. С готовия разтвор се пулверизират растенията. Не използвайте сапун с козметични аромати, защото някой от тях привличат вредителите.

Отвара от стъбла и листа на домати

 

За получаването на тази смес са нужни и пресни листа (4 кг) и сухи (2 кг). Те се смесват и се заливат с 10 литра вода. Варят се в продължение на половин час. Преди пръскане отварата се охлажда и се разрежда с вода в съотношение 1: 5. За по-добро задържане на сместа към листата се добавят и 40 града сапун без аромат.

Отвара от листа на картофи

Трилитров буркан или пластмасова туба от минерална вода се пълни наполовина с листа и стъбла от картофи и се долива с гореща вода. Оставя се за един ден на място, недостъпно за деца и домашни любимци. Преди да се ползва за пръскане е добре да се добави малко домашен сапун, достатъчна е една супена лъжица.

листни въшки - 1
Четете още: 20 народни начина за борба с листните въшки

Отвара от тютюнев прах

Тютюневият прах е много ефективен инсектицид, неговото полезно действие се дължи преди всичко в наличието на никотин. Тютюневият прах е отпадъчен продукт от цигарените фабрики, но в краен случай може да се получи като се стрият на прах изсъхнали тютюневи листа. С отварата от тютюнев прах може да се пръска два пъти на сезон, ако предпочитате по-честата интервенция – ползвайте го не повече от един път на десет дни. Половин чаша тютюнев прах се залива с един литър вода и се вари в продължение на половин час, като се добавя вода към първоначалното ниво, за да се запази в крайна сметка обемът от един литър. След това отварата се прецежда се разрежда с вода в съотношение 1 към 2. За по-добро прилепване по листата се добавят десетина грама сапун.

Не забравяйте обаче, че тютюневият прах може да предизвика алергични реакции, така че е необходимо да се работи с ръкавици, също така е желателно да се използва маска. Плодовете и зеленчуците, които са обрани наскоро след обработката с тютюнев прах, трябва да се измиват добре.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА