Отглеждане на петуния в домашни условия

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
10 Минути

Родината на това красиво многогодишно растение от семейство Пасленови са тропиците на Южна Америка. В нашите ширини обаче прекрасните петунии също се чувстват много добре, радват очите с продължителното си цъфтене, макар да са само едногодишни цветя.

Разбира се готов разсад от тази южна красавица може да се купи през пролетта от магазина, но ако искате да се радвате на необичайни цветове или сортове от някои необичаен хибрид – ще се наложи да се справите сами с отглеждане на петуния от семена. Това не е толкова сложно, разбира се за някой тънкости трябва да се учим от по-опитните.

Етап 1: Изборът на семена

петуния семенаПокупката на качествени свежи семена от проверен производител е залог за получаването на красиви и здрави растения. Затова не е нужно да се ползват качествени семена, а не да се пазарува от първия интернет – магазин. Добре е да се посъветвате с опитни цветари или да почетете повече отзиви в градинските форуми и групи.

Семената на петунията са много дребни, затова доста цветари предпочитат дражираните варианти. От една страна, като размер те са по-удобни, а от друга обаче има опасност при липсата на достатъчно влага обвивката да не се разтвори и това да попречи на младите растения да се покажат.

Етап 2: Избор на срок за засяване

Обикновено здравата, добре развита петуния трябва  да цъфне 10-12 седмици след засяването. Затова срокът на засяване зависи от това кога искате да имате цъфнали петунии и от възможността да ги изкарате навън според времето. Все пак кога може да се започне? Още в средата на зимата можете да започнете да засявате семената на за разсад, разбира се, ако имате допълнителен източник на светлина, за да осигурите пълноценно развитие на младите поници. При недостиг на светлина младите растения ще бъдат тънки и хилави, няма да може да се справят с болестите.

Ако разчитате само на перваза пред прозореца и слънцето, ще трябва да почакате до началото, дори средата на пролетта, когато светлата част от деня ще бъде достатъчно голяма, за да помогне на разсада да набере сила. Ако следите обаче лунния календар, през тази година не се препоръчва да засаждате петунията в дните на новолунието – 26 февруари и 28 март, както и при пълнолуние – 12 март. Най-благоприятните дни са между 13 и 16 февруари, а също така 14-15 и 20-22 март.

Етап 3: Подготовка на семената за посев

Преди да се заемем със собственото производство на разсад от петуния трябва да се погрижим за избора на добра почва, подходящ съд и място за бъдещата „детска градина“. В началото трябва да използвате плитки пластмасови тавички, които трябва да дезинфекцирате. На дъното е необходимо да се насипе керамзит или дребни камъчета, за да се предотврати загниването на младите растения. Отгоре насипете подготвената почва. Тя може да бъде с различен състав, ето някои от възможните варианти:

  • Готова почвена смес, закупена от специализираните магазини;
  • Смес от плодородна почва и хидрогел в съотношение 1:1;
  • Смес от хумус, сухи листа, торф и пясък в пропорция 2:2:2:1.

Етап 4: Засяване на петунии за разсад

петуния контейнерПреди засаждането на семената в подготвената почва е необходимо да я залеете с кипяща вода или да я сложите във фурната. Така ще се унищожат възможните вредители. Не е излишно допълнително да залеете грунда с бледо розов разтвор на калиев перманганат.

Семена от цветето е по-удобно да се сеят на повърхността на обработваната, охладена и влажна почва, като се използват тънки пинцети или клечка за зъби. Не поръсвайте почва върху семената. Ако използвате дражирани семена, трябва допълнително да ги напръскате с вода от пулверизатор, а не да ги поливате с кана, защото може семената ненужно да се забият в земята.

След това съдинката трябва да се покрие с прозрачно фолио или стъкло, за да се създадат парникови условия за семената. Този вариант ще ви избави от необходимостта всеки ден да поливате. Необходимо е обаче да следите конденза да не се стича върху младите поници. За целта е добре да започнете всеки ден да проветрявате разсада, в началото по 5-10 минути, а след това времето се увеличава до 15-20 минути. Ако семената са свежи, очаквайте първите поници на 3-4 ден. За старите семена този процес продължава по-дълго и са необходими до 10 дни. Повече от две седмици обаче не бива да чакате, дори ако се покажат нови растения те ще бъдат слаби и няма да получите здрав разсад.

Етап 5: Грижи за разсада от петунии

петуния поници

Светлинен режим

Контейнерите с бъдещия разсад трябва да бъде на светло място, в противен случай дори няма да получите поници. В първите дни осветлението може да бъде практически денонощно, а след това ще бъдат достатъчни по 11-12 часа светлина ден. Ако светлината е недостатъчна, трябва да използвате допълнително осветление, което да е разположено на около 20 см над разсада. Пазете от преки слънчеви лъчи.

Температурен режим

Температурата, при която са поставени контейнерите трябва да бъде около 22-25 градуса докато покълнат растенията. Особено капризни в това отношение са хибридните петунии.  Ако температурата е по-ниска, растенията не могат да покълнат, а ако е по-висока се разболяват. Веднага щом се появят кълновете, за да се калят растенията, температурата трябва да бъде намалена до 18-20 ° C през деня и 14-16 ° C през нощта.

Воден режим

Водният режим е много важен за разсада: излишната влага може да изгниване на растенията, а липсата до изсъхване. През първата седмица е достатъчно да се пръска почвата със семена 1-2 пъти дневно със слаб разтвор на калиев перманганат. Появата на кълнове обаче изисква ежедневно поливане.
Водата за тази цел трябва да бъде мека, без хлор, със стайна температура. В облачно време е добре да се полива разсада сутрин, а в слънчево – вечер.

Етап 6: Пикиране на разсада

петуния пикиранеПравилно е разсада от петуния да се пикира на 2-3 истински листа, това време обикновено настъпва след 3-4 седмици след засяването. Преди пикировката трябва да подготвите за всяко растение отделна кофичка с диаметър поне 7 см и с отвор за изтичане на влагана на дъното. С дървена бъркалка за кафе или лъжичка загребете почвата под растението и го пренесете в неговия „нов дом. Около 1.5-2 седмици след пикирането се счита, че растенията са готови да се продължи със закаляването. Младите петунии постепенно може да се поставят на температурен режим около 15°С нощем и 18°С през деня. Това може да стане чрез регулярно проветряване на помещението. Освен това на всеки 14 дни може да започнете да правите подхранване с торове за цъфтящи растения.

Етап 7: Отглеждане на петуния – прищипване

петуния пикиранаНа този етап се оформя външния вид на вече подрастващото растение. Ако искате петунията да стане с гъст храст е необходимо след появяването на три-четири двойки истински листа да се прещипи растението като се откъсне върхът на централното растение. Новите клонки ще се появят от пазвите на останалите листа и храстчето ще се получи гъсто. Прищипването на разсада може да се повтори отново след две седмици, така петунията ще има още повече клонки и съответно повече цветни пъпки.

Етап 8: Засаждане на разсада на открито

петуния на двораПреди засаждането на младите растения навън, те трябва да са достатъчно закалени, за да издържат на нощните температури през пролетта. Това обикновено се прави 12-14 седмици след деня на засяването на семената, обичайно това е края на май – началото на юни. Засаждането е добре да се направи вечерно време, когато слънцето не е активно или в по-мрачно време.

Разстоянието между растенията зависи от сорта, но обикновено е от 20 см за дребноцветните петунии до 30 см за ампелните сортове, дълбочината не трябва да бъде повече от 10 см. Предварително добре полейте кофичките, а след това преместете растенията заедно с почвата, в която са отглеждани досега. Почвата може дасе мулчира, а самите петунии първите дни трябва да се пазят от преки слънчеви лъчи.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА