Ако засадите чесъна по сибирски, реколтата ви е гарантирана

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Вижте колко е лесно

При нееднозначния климат на Сибир е доста трудно да се получи добра реколта от зеленчуци. Зимите в Сибир са мразовити, а лятото често е горещо и сухо през първата половина, а дъждовната и прохладна през втората. Затова градинарите отиват различни трикове, за да сведат до минимум въздействието на времето върху растежа и развитието на културите.

Мария Генадиевна споделя своя уникален метод, чийто едногодишен зимен чесън радва с добива си. Каква е нейната тайна? Факт е, че през есента тя не засажда чесън, а го заравя.

През октомври в най-високата точка на градината си Мария Генадиевна изкопава с лопата дупка дълбока около 40 см, на дъното на която са положени мъх сфагнум и смърчови клони. На такава суха постеля тя поставя ленен чувал с глави зимен чесън, покрива го отгоре със смърчови клони и заравя дупката, утъпквайки плътно земята. Мястото е маркирано с колче.

В същото време тя подготвя лехата за бъдещото насаждение, тъй като през пролетта, поради замръзналата земя, това е по -трудно да се направи. По цялата дължина на лехата земята се изважда като се правят бразди, а почвата се отхвърля настрана. Стопли ли се времето жената запълва дъното на този изкоп с миналогодишни върхове, оборски тор, пепел и връща отстранената почва на мястото си.

Когато земята се размрази напълно, изкопава торбата с чесън. По това време скилидките вече са прораснали и дори са започнали да пробиват пера. Мария внимателно разделя главите чесън на скилидки, като ги освобождава от люспите.

Полученият посадъчен материал се накисва в разтвор на тор с микроелементи и допълнително калиев перманганат. След това засажда чесъна в браздите на подготвената леха на дълбочина 5 см, покрива ги леко с пръст и ги полива с вода. След няколко дни лехата ще бъде покрита със зелени пера.

Грижата за чесъна, засаден по този начин, е както обикновено. Големите глави чесън могат да бъдат събрани през лятото.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА