Износът на бобовите нараства 50 пъти

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

От началото на годината до ноември 2016 г. износът на пресни зеленчуци бележи ръст от 67,4% спрямо същия период на 2015 г., до 31 хил. тона, а на пресни плодове намалява с близо 4%, до 37,9 хил. тона, става ясно от оперативния анализ на Министерството на земеделието.

От основните изнасяни зеленчуци, най-голям е скокът в експорта на годишна база при краставиците, зелето и пиперките – 60,5% – 68,6%. От два до над осем пъти се увеличава износът на марули, лук, гъби и патладжани спрямо същия период на 2015 г., а този на бобови зеленчуци – близо 50 пъти. Изнесените количества чесън, домати и картофи намаляват с между 8,1% и 91,9%.
Спадът в общия износ на пресни плодове през периода се дължи основно на спад на регистрирания реекспорт на банани – със 73% или 5,3 хил. тона. Сред произвежданите в страната плодове, намаление на годишна база има при изнесените  грозде, череши и пъпеши – с между 23% и 90%. Най-значително увеличение на износа спрямо единадесетте месеца на 2015 г. се наблюдава при ягодите, ябълките, крушите и малините – с между три и седем пъти, следвано от това при гроздето, прасковите, дините и вишните – от 2,3% до 54,6%, сочи оперативният анализ на МЗХ.

От януари до ноември миналата година у нас са внесени 211,4 хил. тона пресни зеленчуци и 270,7 хил. тона пресни плодове. Това е съответно с 0,2% и 12,6% повече спрямо същия период на 2015 г, сочат предварителни данни на НСИ.
Най-много са се увеличили доставките на домати – с 15,2% или 8,4 хил. тона. Съществен е и ръстът на вноса на краставици, моркови, тикви, марули и гъби. С между 10,5% – 21,3% са се е намалял импортът на пиперките, картофите и зелето.
От пресните плодове сме внасяли предимно такива, които не се произвеждат в страната, като цитрусови плодове и банани. Ръст с между 6,7% и 21,2% спрямо аналогичния период на 2015 г е отчетен при доставките на дини, ябълки и праскови. Увеличение на годишна база има и при внесените количества круши, черупкови плодове, грозде, ягоди, кайсии и вишни – от 1,5% до над два пъти, сочи оперативния анализ на Министерството на земеделието. Спад между 7,8% и 89,3% има при доставките на череши, пъпеши, сливи и малини.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА