Изкупната цена на кравето мляко ще се повиши в началото на 2017 г.

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Запазване на тренда на повишение на изкупните цени за кравето мляко в страната през първите месеци на 2017 г. очакват анализаторите на пазара. Средните изкупни цена на кравето мляко през 2016 г. ще бъдат около 0,52-0,53 лв/л, а за  2017  г.  се очакват средни цени от 0,58 до 0,60 лв/л. Оптимизмът за увеличение на цените се дължи на намаляване на предлагането на мляко в ЕС и последвалото увеличение на суровото мляко и свързаните с него производни, предвиждат от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА).

cow+and+milk_77208517
Малките ферми остават най-уязвими

Най-уязвими са стопанствата между 10 – 100 крави, неинтегрирани по веригата, с високи производствени и постоянни разходи, действащи  на  пазар  с  ограничени потребителски  възможности и институционални неизвестности.

Производството на краве мляко в Европейския съюз през септември 2016 г. е намаляло до 12 милиона тона  т.е.  близо  до нивото от септември 2014 г., показват данните на Млечната обсерватория на ЕК. Средната цена на суровото краве  мляко  не  се  очаква  да  премине  32 евроцента за килограм до 2018 г., тъй като освобождаваните количества сухо мляко от резерва  ще  действат  ограничаващо  на  растежа. Ще отнеме между две и три години да бъдат освободени складираните 355 000 тона сухо мляко.

Перспективите през следващите години остават положителни предвид покупките на Китай и засилващото се търсене от страните в Африка. Очаква се потреблението на млечни продукти в ЕС да се увеличи с 8 милиона тона в следващите 10 години, докато консумацията на пакетирано мляко да намалява.

Повишението на курса на щатският долар (което се очаква да продължи и през 2017 г.), ще има позитивно въздействие върху конкурентоспосбността на износа млечни продукти от ЕС в сравнение с основните конкуренти, като САЩ и Нова Зеландия.

milk
Трябва да използваме по-разумно ресурсите си, според анализатори

Основен проблем за бранша у нас е фактът, че млякото в България не се плаща на база компоненти – млечна мазнина и протеин. Друг голям проблем е качеството и по специално високата соматика, което прави невъзможно производството на продукти с високо качество, коментират анализаторите на САРА. Науката трябва да помогне с анализ за оптималния брои животни  отглеждани  в  една  ферма,  за  да може тя да устои на конкуренцията и продължи да се развива. За да спре антагонизма между малки и големи производители е необходим анализ  – кой, кой е, подчертават от САРА.

България трябва  да  се  съсредоточи  в по-целесъобразно използване на публичния финансов ресурс по инвестиционните  и  други  мерки  в  млечното животновъдство. Усилията трябва да бъдат насочени към подобряване на текущото състояние в средните стопанства, от 50 до 200 млечни крави, които да имат достъп до финансиране  на  не  скъпи  проекти  за  оборудване, позволяване закупуването на използвано такова например, за закупуване на подходящи високопродуктивни животни, всичко  това    при  облекчен  достъп  до  такива  програмни схеми. Необходима е държавна подкрепа срещу засилващите се проблеми със задлъжнялостта на млечните стопанства, което пречи на тяхната ликвидност и застрашава жизнеспособност им.

Също така е нужно поощряване на директните продажби, представляващ силен пазарен инструмент за адресиране на проблемите, което води до подобряване достъпа до пазара, съкращаване разходите  за  такъв  достъп,  засилва  конкуренцията, увеличава избора на потребителите и стабилизира доходите на малките и средни стопанства.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА