Ивайло Тодоров: Ще настояваме парите за държавната помощ за птицевъдство и свиневъдство да бъдат включени в бюджет 2014 г.

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Ще настояваме парите за държавната помощ за птицевъдство и свиневъдство  да бъдат включени в бюджет 2014 г. Това коментира Ивайло Тодоров, изпълнителен директор на АЗПБ, по повод предстоящото заседание на Консултативния съвет по животновъдство утре. Основна точка в дневния ред ще е финансовата рамка за 2014 г за направление „Животновъдство“ в проектобюджета.  Припомняме, че по време на обсъждането на проектозакона за бюджет миналата сряда в Комисията по земеделие в НС стана ясно, че средствата за държавната помощ за свиневъдство и птицевъдство не е включена.

На този проблем обърна внимание депутатът от ГЕРБ Десислава Танева, която аргументира отрицателния си вот с това, че в проектобюджета не са включени средствата за държавно подпомагане на свиневъди и птицевъди. Тя препоръча това да стане, защото по този начин финансовият министър ще бъде задължен да ги отпусне. Не винаги финансовите министри изпълняват обещанията, независимо от това коя политическа сила управлява, призна Танева, в качеството си на бивш председател на земеделската комисия. Въпреки че тези средства не са предвидени в бюджет 2014, ние имаме идеи как те ще бъдат платени, коментира специално пред Агрозона земеделският министър Димитър Греков. Той добави още, че 15 те млн. за защита от вредното въздействие на водите също не са включени в проектобюджета, ще бъдат платени.

Комисията по земеделие и гори в Народното събрание прие на първо четене  агробюджета за 2014 г. миналата сряда. 263 млн. лева са заделени за национални доплащания на площ, държавни помощи за тютюн, животни и специфично подпомагане по приоритетни области. 209 млн. лева са за бюджета на Министерство на земеделието.

Светлана Трифоновска

Още по темата

Служители от МЗХ увериха, че парите  за свиневъдството и птицевъдството са осигурени

Близо 48 млн. лева годишно ще бъдат заделяни от държавния бюджет за петгодишен период от време и ще бъдат насочвани към подпомагането на свиневъдството и птицевъдството. Това разясниха експерти от МЗХ по време на среща на Националната асоциация на свиневъдите, която се проведе на 31 октомври и 1 ноември във Велинград. Припомняме, че в края на миналата година тези два сектора бяха подпомогнати за първи път с национални средства. АЗПБ има специални заслуги в извоюването на държавната помощ. Днес /31 октомври/стана ясно, че в бюджета за следващите години вече е предвидено подпомагане, а срокът в който то ще може да се извършва според разрешението на Европейската комисия е пет години.

Помощта за животновъдите ще се изплаща за реализиране на доброволно поети 5-годишни ангажименти за хуманно отношение към птиците и свинете. Субсидиите ще се предоставят годишно и ще покриват допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с тези ангажименти.

Птицевъдите ще получат помощ за прилагане на една или повече от следните три мерки: използване на фуражи, съдържащи деоксиниваленол не повече от 2.5 мг/кг; гарантиране на оптимално хранене на птиците; използване на вода при отглеждането на птиците, която отговаря на качествата на питейната вода.

За свиневъдите помощи ще се изплащат по три мерки: осигуряване на свободна подова площ не по-малка от 10% над задължителния стандарт; осигуряване на изкуствена светлина за 11 часа, както и за използването на фуражи, съдържащи деоксиниваленол не повече от 2.5 мг/кг.

„Волно или неволно държавата изкара на преден план зърнопроизводството, но истината е, че няма сектор, който да дава такава висока принадена стойност на зърното като свиневъдството. За една година от една свиня-майка се получават 3000 кг. месо живо тегло – нещо което не може да се случи в друг животновъден бранш. Затова считам, че нашия сектор заслужава внимание и подпомагане.” Това заяви Добрин Папазов, председател на Националната асоциация на свиневъдите по време на форума във Велинград.

Марта Йонкова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА