Ивайло Тодоров: Готвят повече възможности за втория прием по подмярката за биосигурност

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Крайният срок за подаване на проектни предложения по подмярка 5.1 изтече преди 5 месеца. В момента проектните предложения се разглеждат от Държавен фонд „Земеделие“. Това е очевидно, тъй като се проверяват оферти от доставчици, има запитвания към съответните бенефициенти. Това обясни Ивайло Тодоров, изпълнителен директор на Агробизнес консултинг ЕООД, в интервю за предаването „Агрозона“ по радио „Фокус“.

АЗПБ, Ивайло Тодоров, Agrozona.bg
Ивайло Тодоров

“Въпреки че все още няма одобрение по проектите, голяма част от бенефициентите изпълняват своите проекти, реализират част от инвестициите, особено онези, които са спешни. Знаете, че приемът беше провокиран от Африканската чума по свинете и птичия грип. Фермерите, които подадоха проекти изпълняват част от дейностите, особено онези, които са свързани с дезинфекция на сградите и на транспортните средства, изгарянето в инсинератори – тъй като опасността от тези болести все още не е отминала”, посочи Ивайло Тодоров.

Информацията от Министерство на земеделието, храните и горите към момента е, че в самия край на 2020 г. или в началото на 2021 г. евентуално ще бъде отворен втори прием по подмярка 5.1. Все още това не е потвърдено, посочи експертът и допълни, че ще има изменения в някои от условията, тъй като през първоначалния прием е станало ясно, че интересът не е бил толкова голям, за да се изразходва целият бюджет на мярката.

Ще има някои промени по отношение на изискванията свързани с документацията, особено свързани с РИОСВ, защото е необходимо документите да бъдат подадени в особено кратки срокове. Ще бъде увеличат средствата по някои проекти за бенефициентите, особено за тези, които отглеждат животни в повече от два животновъдни обекта, т.е. за по-големите ферми.

За птицевъдните ферми бюджетът, който беше 500 000 евро, сега ще стане 1 млн. евро за онези стопани, които притежават, повече от един животновъден обект. Целта е бенефициентите да успеят да реализират всички инвестиции, необходими за биосигурността в техните стопанства.

При същата хипотеза има повишаване на инвестициите и за свиневъдите с повече от един животновъден обект, тъй като по време на първия прием стана ясно, че средствата не достигат за по-големите ферми, посочи Ивайло Тодоров. Необходимостта от биосигурност е навсякъде, отбеляза още той.

“Има също така дребни детайли, които се промениха. Естествено хората, които се интересуват, могат да получат информация от специализирани консултантски фирми като нашата”, каза изпълнителният директор на Агробизнес консултинг ЕООД.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА