инж. Михаил Михайлов: Това лято почти нямаше акациев мед, но пчелите се роиха много

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Това лято беше много различно за пчеларството у нас спрямо други години, заради необичайно многото дъждове и студеното време в отделни моменти, това каза за “Агрозона” инж. Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари. Всичко това беше изключително неблагоприятно за дейността на пчелите – главно за опрашването, както и за събиране на нектар и на прашец, обясни инж. Михайлов. Подобряването на времето през август обаче  компенсира липсата на мед от предишни паши на места с по-късни паши като слънчогледа и магарешкия бодил.”Характерно за тази година беше това, че една основна паша, а тя е на много места  и първа – акациевата, не беше усвоена от пчелите, и следователно почти нямаме акациев мед в страната”, посочи председателят  на Съюза на българските пчелари.

 Няма профилактични прегледи

Относно моментното състояние на пчелите инж. Михайлов каза, че те на места то е добро, но в други се налага хранене на медоносните насекоми, което е характерно за този есенен период, т.е. предзимно подхранване на пчелите, за да могат да си набавят необходимите запаси от мед. “За нас моментното състояние е важно най-вече по отношение на здравословния статус на пчелите, а за това трябва да се извършват профилактични прегледи. Проблемът е, че такива прегледи почти не се извършват, а там, където това се прави, се извършват само от ветеринарни лекари, а не и от пчелари проверители, както беше допреди две години.”, обясни Михаил Михайлов. Най-общо казано, моментното състояние на пчелите е добро, третираме сега срещу един кърлеж – акар, причинител на вароатозата, посочи той и допълни, че това се прави от компетентните пчелари  след последната главна паша – тогава, когато се свалят  медовите корпуси и магазини.

Добивите от мед

Акациев мед тази година почти няма,  поради климатичните условия. На места все пак пчеларите са добили известни количества, но той обикновено се смесва с рапичния, тъй като рапицата и акацията в някои райони цъфтят по едно и също време – в резултат медът бързо кристализира и няма нищо общо с характерния акациев мед, който е течен и прозрачен и до 2-3 г. не кристализира. По информацията, която имаме от различните региони, медът, добит през тази година, ще е по-малко от предходната, каза председателят на Съюза на българските пчелари. Характерното за тази година е, че пчелите се роиха много, в резултат на което до известна степен са възстановени загуби на пчеларите.

Българинът яде само по 250 гр мед годишно

Интересът към българския мед е постоянен, но хората у нас се ограничават поради липсата на средства, тъй като медът не е основен хранителен продукт. За да могат пчеларите да си реализират част от продукцията и да популяризираме меда, се организират изложения и фестивали. От 15-и до 20-и септември 2014 г., в град София, ще се проведе Есенният софийски фестивал на меда, на площад “Бански” (срещу централния вход на  Централна минерална  баня, в близост до Халите). Традиционно, в есенното изложение участват над 40 души пчелари, производители от цялата страна, които представят своята продукция на изложбени щандове. Наред с изложението, фестивала има и съпътстваща програма. Пчеларите реализират част от продукцията си, печелят нови потребители на уникалните пчелни продукти и с това увеличават броя на консуматорите в нашата страна, посочи Михайлов. Няма точни данни колко точно мед се консумира у нас, но се говори за около 20-250 гр на човек от населението на година. В съседните страни потреблението е много по-голямо, дори в някои от тях това, което се произвежда, се консумира изцяло и те почти нямат износ, отбеляза инж. Михайлов. При нас износът превъзхожда вътрешното потребление. На фона на България се откроява Германия, където се падат по около 2,5-3 кг мед на глава от населението.

Поради отличните си качества българският мед се търси в чужбина, изнася се предимно за Европейския съюз и за страните от Близкия изток, но ние сме сравнително малък пазар, каза инж. Михаил Михайлов. Годишно максимално се произвеждат 10-12 хил.тона мед. На фона на големите количества, които се търгуват по света, българската продукция е много малко, за това тя се търси основно като подобрител, уточни той.

Анета Стефанова

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА