Има консенсус за приоритетите на земеделието до 2020 година

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Всички участници в дискусията се обединихме и се постигна консенсус за приоритетите в развитието на земеделието в следващия програмен период. Навременна е индикацията от страна на президента, този дебат да се проведе сега. Това каза председателят на Асоциация на земеделските производители в България /АЗПБ/ Христо Цветанов след проведената днес дискусия на тема „Национални приоритети в селскостопанската политика на Република България до 2020 година“. Дисусията се проведе в рамките на Съвета за развитие на регионите и национална инфраструктура към Президента на Република България Росен Плевнелиев.

АЗПБ подкрепя залагането на екологично насоченото земеделие и насърчаване на развитието на овощарството, зеленчукопроизводството и животновъдството като две ключови приоритетни направления в отрасъла за периода до 2020 година.

По отношение на първия приоритет АЗПБ счита, че фермерите, които развиват биологично земеделие и тези, които прилагат екологосъобразни практики в своето производство е оправдано да бъдат насърчавани чрез допълнителни плащания. Но залегналото в проекторегламента на бъдещата Обща селскостопанска политика съотношение от 30% обвързани „зелени плащания” е твръде високо за България, предвид опита и усвояването на агроекологичните плащания към момента. Необходимо е българската позиция да бъде събразена с националните особености и да се работи в посока редуциране на този твърде висок процент. Според АЗПБ не е удачно за страната основното плащане в бъдещата ОСП да е обвързано задължително с покриването на изискванията за „зелено плащане”, тъй като това ще рефлектира върху подпомагането на земеделието.

По отношение на втория приоритет АЗПБ счита, че е необходимо да се работи в насока на стимулиращи механизми за производителите, които работят в сектор „плодове и зеленчуци”, с цел увеличаване на обработваемите площи и ръст в производството. В последните години се наблюдават негативни тенденции на намаление на реколтираните площи, спад в добивите, високи производствени разходи и затруднена реализация на готовата продукция. Негативно влияе и възприетия начин на пряко субсидиране на хектар, което кара земеделските производители да се ориентират към отглеждането на култури с по-ниска себестойност на единица площ. В тази връзка АЗПБ счита за удачна практиката страните-членки да прилагат доброволно подкрепа, обвързана с производството. Така страната ни ще има възможност да оказва съществена помощ на подсектори и отрасли, които имат национално значение, но изпитват трудности през последните години като животновъдството и производството на плодове и зеленчуци.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама