Глобалните цени на храните се понижават и през юли

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Зърнените култури, растителните масла и млечните продукти задвижват индекса на цените на храните ФАО за втори пореден месец

Глобалните цени на хранителните стоки спаднаха през юли за втори пореден месец, според сравнителен доклад на ООН, публикуван вчера.

Индексът на цените на хранителните продукти на ФАО през юли 2021 г. е средно 123,0 пункта, което е с 1,2 % по -нисък от предходния месец, макар и все още с 31процента по -висок от нивото си през същия период на 2020 г. Индексът проследява промените в международните цени на най -търгуваните в световен мащаб хранителни стоки. Спадът през юли отразява спада в котировките за повечето зърнени и растителни масла, както и млечните продукти.

Индексът на цените на зърнените култури на ФАО е с 3% по-нисък през юли, отколкото през юни, подтиснат от 6 процента месечен спад на международните цени на царевицата, свързан с по-добри от предвидените добиви в Аржентина и подобрени перспективи за производство в САЩ, въпреки че условията на културите в Бразилия остават притеснителни.

Цените на други зърнени култури  като ечемик и сорго също спаднаха значително, отразявайки по -слабото търсене на внос. Котировките на пшеница обаче се повишиха с 1,8 процента през юли – достигайки най -високото си ниво от средата на 2014 г. – отчасти поради опасения относно сухото време. В същото време международните цени на ориза достигнаха най-ниските стойности за две години, повлияни от движението на валутата и бавните темпове на продажбите, причинени от високите транспортни разходи и логистичните пречки.

Индексът на цените на млечните продукти на ФАО спадна с 2,8 % спрямо юни, повлиян от по -бавната пазарна активност в Северното полукълбо поради продължаващите летни ваканции, като обезмасленото мляко на прах регистрира най -голям спад, последвано от масло, пълномаслено мляко на прах и сирене.

В същото време индексът на цените на растителните масла на ФАО достигна петмесечно дъно, свивайки се с 1,4 % спрямо юни, тъй като по-ниските цени на соевите, рапичните и слънчогледовите масла доминираха над нарастващите стойности на палмовото масло.

За разлика от това, индексът на цените на захарта на ФАО се увеличи с 1,7 процента през юли, което е четвъртото му месечно увеличение. Увеличението се дължи най -вече на стабилизираните на по-високо ниво цени на суровия петрол, както и на несигурността относно въздействието на последните студове върху добивите в Бразилия, най -големият износител на захар в света. Добрите перспективи за производството в Индия предотвратиха по -голям скок.

Индексът на цените на месото на ФАО се повиши леко от юни, като котировките за птиче месо скочиха най -много поради увеличения внос от Източна Азия и ограниченото разширяване на производството в някои региони. Цените на говедото месо също се засилиха, подпомогнати от високия внос от Китай и намалените доставки от големите региони производители. Междувременно цените на свинското месо спаднаха след намаляване на вноса от Китай.

Снимка: ФАО

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА