Февруарският студ спря активизирането на рибите по родните водоеми

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Нестабилно време и крайности с големи температурни амплитуди ни предлага тази зима. Пър­вата десетдневка на февруари беше истинска пролет, последва рязко застудяване. Тъкмо бяхме готови да обявим за раздвижване на рибите по отделни равнинни водоеми, но сега, към 16 февруари, ситуацията драстично се е променила, предаде НЛРС- СЛРБ.

Най-нетърпеливите морски риболовци от Варна влязоха на първи рейдове с лодки в морето в поредицата тихи и слънчеви дни от началото на месеца. Някои спасиха капото с улов на попчета, други нямаха този късмет. Но никой не е разочарован от престоя сред морската шир. Все пак актив­ният сезон предстои, посред зима дори скромният улов носи удо­влетворение. От брега също може да се получи занимавка с попчета.

Уклей тръгна на Крапеца и това веднага беше отчетено сред рибарската гилдия от региона. Рибките се раздвижиха необичайно рано към яз. “Ал. Стамболийски”, още към края на януари, когато се хваща­ха на кратки серии в следобедните часове. После сякаш се активизираха още, за да се стигне до приятен сериен улов. Преобладаващо дребни до средни са, но това е известно на хората, които познават язовира. Към 16 февруари друга риба засега няма.

Доста добър, в някои дни направо интензивен риболов става на язовир “Розов кладенец” при гр. Гълъбово. Ловят се каракуди от всякаква големина, но предимно такива по 300-400 г. В благодатни дни допустимата дневна норма се прави без усилия, но никой не се съобразява с тези правила. Рибари има всекидневно, като повечето замятат от самия път. Едни ловят на плувка, други на дъно – всеки според предпочита­нията си. Това е една от топ дестинациите за риболов през тази зима в Южна България.

Софиянци дружно щурмуваха своя любим водоем яз. “Панчарево” в под­ранилата февруарска пролет. При задържалото се ниско ниво на язовира на места по бреговете имаше достатъчно рибари, но и мнозина предпочетоха да замятат от тротоара покрай Самоковското шосе при Бъбрека, където има солидни дълбочини. Първи на поканата се отзоваха платики от стандартните по 100-200 грама. По-рядко излизат и бабушки. На стената също има рибарско присъствие.

Рибата по пресевните на Тунджа в Старозагорско живна. Даже се чува за интензивен риболов на бабушки по баласт­риерата при с. Шаново. Излизат риби от всякаква големина и става динамичен риболов на плувка. Разбира се, след задъл­жително захранване на мястото и регулярно подаване на хра­на в хода на деня. Уклеят също се активизира, но е дребен и малко хора се занимават с него.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА