Фермерите в Украйна намаляват площите със зърнени култури, предпочитат слънчоглед

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Близостта до границата на ЕС и работещите пристанища определят способността на съответните украински региони да продължат със зърнопроизводството

Голяма промяна има в плановете за отглеждане на култури в украинските ферми. Стопаните във воюващата страна планират да отглеждат по-малко зърно и повече маслодайни семена, според доклад, съставен от сдружението „Украински клуб по аграрни въпроси (UKAB).

По предварителни оценки още през 2023 г. в Украйна засетите площи със зърно ще намалеят с 45%, а зърнената реколта ще бъде с 60% по-ниска от 2021 г., тоест от преди войната. Причините за това намаление се изразяват в намаляване на всички обработваеми площи, промяна в структурата на посевите и намаляване на добивите от зърнени култури.

През декември 2022 г. от 28,4 милиона хектара всички обработваеми площи през 2021 г. на цялата територия на страната, 24,6 милиона хектара (86% от цялата територия) се намират в контролираната територия на Украйна, от които други 3, 8 милиона хектара не може да се засяват заради близостта до фронтовата линия, твърдят експерти.

От УКАБ посочиха, че в края на сеитбената кампания на зимните култури се наблюдава значително намаляване на засетите площи. Засети са 3,8 млн. хектара зимни зърнени култури, което е с 26% по-малко от есенния показател на 2021 г. в контролираните територии и с 43% по-малко от сеитбата на цялата територия на Украйна. Заслужава да се отбележи, че североизточните и централните райони са намалили най-много площите със зимна пшеница.

„Причината за тази тенденция е ограничената възможност за износ, скъпата логистика и в резултат на това значителната ценова разлика по региони. Районите, разположени териториално близо до морските пристанища и границите с ЕС, имат по-висока цена на селскостопанската продукция в сравнение с регионите в северната и източната част на страната ни. Така в Закарпатието цената на 1 тон царевица с ДДС е 6800 UAH , а в Сумска област — 4900 UAH. Но дори и в западните райони цената е нерентабилна. Следователно близостта до границата на ЕС и работещите пристанища определят способността на съответните региони да продължат зърнопроизводството“, обясняват експертите.

Цената на маслодайните култури е два пъти по-висока от цената на зърнените култури на световния пазар. Така че, по предварителни оценки, засетите площи със зърнени култури през 2023 г. ще възлизат на 8,7 млн. хектара, което е с 22% по-малко от показателя през 2022 г. и с 45% по-малко от показателя през 2021 г. В същото време засетите площи под маслодайните култури се прогнозират на 9,7 милиона хектара, което е с 32% повече от цифрата за 2022 г. и с 9% повече от цифрата за 2021 г.

„Това е първият път, когато площта, засята с маслодайни семена, ще бъде повече от тази със зърнени култури“, съобщава UKAB.

Като се има предвид намаляване на прилагането на торове с 50-60%, значителни неприбрани площи с царевица в полетата, липса на финансиране и необходимост от значителни икономии, очакваният добив ще намалее с 10-30%, в зависимост от региона и културата, в сравнение със средния добив от предходни години.

„В резултат на това прогнозният обем на зърнените култури през 2023 г. може да възлезе на 34 млн. тона, което е с 37% по-малко от показателя за 2022 г. и с 60% по-малко от показателя за 2021 г. По отношение на маслодайните култури брутният сбор е 19,3 млн. . тона се очакват, което е с 13% повече от показателя за 2022 г. и с 15% по-малко от показателя за 2021 г.“, отбелязват експертите.

Като се вземат предвид дадените обеми на брутното производство и вътрешните нужди на Украйна, потенциалът за износ на зърнени и маслодайни семена през 2023/24 г. ще бъде около 35 милиона тона, или 3 милиона тона на месец.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама