Исканията за заеми в „Агрион Финанс“ са скочили двойно за последния месец
Фермерите следят с тревога прогнозите за времето особено след рекордно горещите температури, съчетани с обилни валежи и градушки в различни региони. Така за поредна година земеделският бранш е поставен пред сериозни предизвикателства. Обобщени данни за щетите върху реколтата все още няма, но някои земеделци вече търсят допълнителни средства за покриване на извънредните им разходи. Причината – голяма част от продукцията не е застрахована или се налагат допълнителни технически мероприятия за спасяването на реколтата, а оборотни средства няма. Това е повишило запитвания за неотложни земеделски кредити, сочат данни на компаниите в сектора. В „Агрион Финанс“, които са небанкова кредитна институция, специализирана в земеделски кредити и лизинг за покупка на земя, броят на исканията само за последния месец са скочили двойно.
Като цяло тенденцията земеделците да се оглеждат за алтернативи на традиционното финансиране, не е от вчера. Обяснението е, че голяма част от средните и по-дребни стопани нямат достатъчно активи, които да заложат или не могат да покрият високите изисквания на големите кредитни институции като обезпечение по кредита, самоучастие или отлична кредитна история. Затова все повече фермери търсят финансиране през небанковите дружества. Определено има и оптимизъм в бранша, който се дължи като цяло на икономическото оживление и ръстовете в износа.
В „Агрион Финанс“ например предлагат кредит за оборотни средства, инвестиционно кредитиране и лизинг за покупка на земеделска земя. Всички са срещу обезпечение земеделска земя и се отпускат по бърза процедура срещу много по-малко документи. Така земеделските производители пестят време и разходи по кредита; имат по-малко документални ангажименти; заплащат по-малко такси. Също така не са необходими допълнителни залози, включването на съдлъжници и поръчители, откриването на допълнителни сметки или застраховки. Най-активната група клиенти според експертите на „Агрион Финанс“ са именно малките и средни земеделски производители, а средната сума, от която имат нужда е около 600 000 лв. Извън форсмажорните обстоятелства свързани с капризите на времето, фермерите търсят финансиране с цел модернизация и разширяване на стопанствата им, за реализиране на проекти по програми, както и за покриване на текущи разходи за торове и препарати.