Ето какви национални- и европомощи получават розопроизводителите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

 

Какви видове финансово подпомагане получават производителите на маслодайна роза в България, отчете министър Десислава Танева в отговор на депутатски въпрос. Подпомагането за сектора е разделено на държавни помощи и европейски средства.

От националния бюджет се финансират 6 схеми:

  1. Помощ за компенсиране на разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период. Предвидените за 2020 г. средства са в размер на 6 млн. лв. подпомагат се до 37 лв. на декар годишно.
  2. Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция. Предвидените средства за 2020 г. са размер на 1,5 млн. лв. Подпомагат се до 19,50 лв. на декар за разходите от стойността на застрахователната полица.
  3. Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия. Бюджетът за 2020 г. ще бъде утвърден през периода септември-октомври на текущата година. Подпомагат се до 80% от производствените разходи по отглеждането на земеделски култури – при 100% пропаднали площи в следствие на климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия.
  4. помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство. Годишният бюджет по помощта е в размер до 84 млн. лв.
  5. Помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез преотстъпване на корпоративния данък. Годишният бюджет по помощта е около 40 млн. лв.
  6. Де минимис за 2020 г. за земеделските стопани, отглеждащи плодове и зеленчуци, винени лозя, маслодайна роза и земеделски стопани с пропаднали площи под 100%. Бюджетът по помощта е 19,363 млн.лв., като подпомагането на декар за розопроизводителите е в размер на 20 лв.

Подпомагане с европейски средства:

  1. Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020

С осмото изменение на ПРСР 2014-2020 г. е въведена извънредна мярка 21, свързана с намаляване негативните последици от пандемията от СOVID-19. Подкрепата по тази мярка има за цел да се осигури непрекъснатост на стопанска дейност на земеделски стопани и се предоставя под формата на еднократно плащане. Въвеждането на мярката в ПРСР 2014-2020 г. се извършва на основание Регламент (Е0) 2020/872 на Европейския парламент и на Съвета от 24 юни 2020 година за изменение на Регламент (ЕC) N9 1305/2013 във връзка със специална мярка за предоставяне на извънредно временно подпомагане от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) в отговор на избухването на СOVID-19.

Подпомагането е под формата на еднократно платима сума, която съгласно Регламент (ЕC) N 1305/2013 трябва да бъде изплатена до 30 юни 2021 г. въз основа на заявленията за подпомагане, които следва да бъдат одобрени до 31 декември 2020г. Максималният допустим размер на финансовата помощ не може да надвишава левовата равностойност на 7 000 евро за един кандидат.

Розопроизводителите могат да получат финансова подкрепа по подмярка 21.1 Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани COVID 1″, като подпомагането е базирано на площ за отглеждане на маслодайна роза от един кандидат, както следва:

  • до 1 ха – 900 лв.
  • над 1 ха до 5 ха – 4 000 лв.
  • над 5 ха до 10 ха – 7000 лв.
  • над 10 ха до 20 ха – 10 000 лв.
  • над 20 ха- 13 500 лв.

В съответствие с условията и реда предвидени в Наредба №2 от 5 август 2020 г. за прилагане на мярка 21 “Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани и малки и средни предприятия, които са особено засегнати от кризата, предизвикана от COVID-19 от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., земеделските стопани следва да подадат заявление за подпомагане в съответната общинска служба по земеделие.

Срокът на прием на заявления за подпомагане е до 21 септември 2020 г., като след това държавен фонд Земеделие” ще извърши административни проверки на представените документи от кандидатите, като в съответствие с изготвения индикативен график за плащанията до края на годината, еднократната финансова помощ за розопроизводителите, кандидатствали по подмярката, ще се изплаща в периода 28 септември – 2 октомври 2020г.

  1. Директни плащания

Директните плащания са многофункционален елемент на Общата селскостопанска политика, насочен преди всичко към подкрепа на доходите на земеделските производители и имат съществен принос в изпълнението на целите за устойчиво развитие в земеделието.

Основната форма на подпомагане с директни плащания на производителите на рози е чрез Схемата за единно плащане на площ (СЕПП). В съответствие с Общата селскостопанска политика на ЕС, подпомагането по линия на СЕПП е необвързано с производството, като по този начин допустими за подпомагане с директни субсидии са всички видове земеделски култури, включително розите.

В допълнение към подпомагането по СЕПП земеделските стопани, отглеждащи рози, получават зелени директни плащания, както и подпомагане по Схемата за преразпределително плащане за първите 30 ха от стопанството.

Младите земеделски стопани, отглеждащи маслодайната роза, като етерично- маслена култура, в настоящия период на подпомагане получават и допълнителна подкрепа по Схемата за млади земеделски стопани, с размер на подпомагането 50 на сто от ставката по СЕПП.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА