Предизвикателствата, пред които са изправени европейските политици в опитите си да помогнат на селското стопанство да се адаптира към климатичните промени, бяха изложени по време на семинар, организиран от Центъра за европейска политика (ЦЕП), на фона на страховете от съкращения на разходите по отношение на опазването на околната среда при следващия дългосрочен бюджет на ЕС.
Изменението на климата ще има различно въздействие върху различните региони на блока, предупреждава проучване на ЦЕП, представено по време на семинар, озаглавен „Климатът се променя – Европа готова ли е”?
Докато добивите в Южна Европа могат да бъдат намалени с около 30% до 2080 г. – като изключим неочакваните климатични промени – производителността и разнообразието от сортове на Север могат да нарастнат значително при наличието на достатъчно водни ресурси.
“Агро-климатичните зони” може би вече да са се преместили с около 250кm на север през последните две десетилетия, отбелязва проучването.
Без адаптация, селското стопанство на ЕС се изправя пред “сериозно предизвикателство”, опитвайки се да отговори на нарастващото търсене на храни, с едновременно нарастване и на производствените разходи, предупреждава докладът.
Пренебрегвана област?
Земеделските стопани вече променят своите навици за ротация на културите, за да направят най-доброто използване на наличната вода, коригиране на датите на засяване, за да се адаптират към температурата и валежите и използването на нови сортове култури.
“Адаптацията на ниво ферми, обаче, може би няма да отговори на всички предизвикателства, и дори може да има обратен ефект”, предупреждават учените.
Фермите преминават към по-устойчиви породи животни, увеличеното използване на пестициди може да има нежелани ефекти по отношение на емисиите на CO2 и качеството на почвата, се казва в проучването.
Все пак по-голямата част от държавите-членки на ЕС все още не са представили на Европейската комисия “Националните си стратегии за адаптация” – системи за ранно предупреждение, инфраструктура и повишаване на осведомеността, съобщава Agra Europe.
Представители на Комисията, на Института за европейска политика в областта на околната среда (ИЕПООС) и Европейския парламент са съгласни, че блока все още не е готов за последиците от изменението на климата.
“Ние загубихме 10-20 години за смекчаване на последиците и ние ще трябва да платим за това с подходяща адаптация”, заяви Пиер Велинга, професор в Университета във Вагенинген, Холандия.
Картина на бюджета
Джо Делбеке, генерален директор на изпълнителната власт на ЕС към звето климат, също е дал своите възгледи за това дали преговорите за бюджета на ЕС за периода 2014-2020 г., взимат предвид в достатъчна степен изменението на климата.
Около 20% от разходите на ЕС трябва да бъдат пряко или косвено свързани с мерките срещу изменението на климата в продължение на период от седем години, е предложила Комисията.
Делбеке заяви, че съжалява, че климатичните промени не са включени в разходите на “преговорната кутия”, използвана от държавите-членки, за формиране обща позиция относно следващия дългосрочен бюджет.
Източник : Agra Europe