ЕС бърза да ратифицира споразумението за климата от Париж

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

След като САЩ и Китай решиха да ратифицират споразумението от Париж, това иска да направи бързо и ЕС. На 30 септември предстои среща на министрите на околната среда на страните членки на ЕС, а през октомври Европейският парламент ще се заеме с обсъждането на споразумението. Това обяви френският президент Франсоа Оланд по време на среща на високо равнище в Братислава, предава proplanta.de.

Ако всичко това се осъществи, ЕС ще стане страна по споразумението още с влизането му в сила. САЩ и Китай вече го ратифицираха, защото при тях процедурата е по-лесна и бърза в сравнение със Съюза, чиито членове са 28 държави.

Споразумението за климата от Париж предвижда държавите да положат усилия да намалят с повече от 2 градуса глобалното затопляне. За да влезе в сила споразумението, към него трябва да се присъединят 55 държави, които са отговорни за изхвърлянето в атмосферата на най-малко 55% от емисиите на въглероден диоксид. САЩ и Китай са особено важни, защото заедно те произвеждат 39% от емисиите въглероден диоксид в света.

България прави навреме необходимите стъпки

Българското правителство предложи на Народното събрание да одобри законопроект за ратифициране на Споразумението от Париж към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата.

Споразумението бе прието във френската столица на 12 декември 2015 г. от всички 196 страни по Конвенцията. Постигнатото съгласие за приемане на всеобщи действия за ограничаване на глобалното затопляне постави началото на качествено нов етап на международното сътрудничество в борбата срещу изменението на климата, съобщават от правителствената служба. Целта е ограничаване на повишаването на глобалната средна температура значително под 2 градуса по Целзий в сравнение с нивата преди индустриализацията, като се продължат усилията нейното увеличаване да не надвишава 1,5 градуса по Целзий.

Държавите-членки на ЕС ще изпълняват задълженията си по споразумението съвместно. То влиза в сила 30 дни след датата на депозиране на инструменти за ратификация, приемане, одобрение или присъединяване от поне 55 страни, отговарящи най-малко за 55% от световните емисии на парникови газове. Страната ни няма ангажимент към задължителни финансови вноски.

Получаваме консултантски услуги

Правителството одобри и проект на споразумение за предоставяне на консултантски услуги между Министерството на околната среда и водите и Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) в изпълнение на Меморандума за разбирателство за партньорство и подкрепа при усвояване на европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014-2020 г. С получената консултантска помощ от МБВР ще бъде разработена националната стратегия за адаптация към изменението на климата и План за действие, които да очертаят рамката на действие в борбата с изменението на климата за периода до 2030 г. и да насочи усилията на страната към действия във всеки сектор от икономиката, водещи до намаляване отрицателното въздействие на климатичните промени.

Споразумението предвижда изготвяне на макроикономически анализ, който ще даде оценка на социалните и икономическите последици от въздействието на климатичните промени, както и на конкретни мерки, за адаптация на базата на обективни показатели като БВП, доход на глава от населението, секторна продукция и ниво на заетост. Ще бъде изготвен анализ и подробен план за действие във всеки сектор от българската икономика и ще се идентифицират подходящите мерки за адаптация.

Споразумението ще се изпълнява с широко обществено участие и в консултации с Националния експертен съвет и Координационния съвет по изменение на климата.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА