Експерти към земеделските производители: Обезпечение от Националния гаранционен фонд може да се комбинира с кредитни инструменти от търговските банки

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

По европейските проекти, получили одобрение по Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г., могат да се използват възможностите за обезпечение от Националния гаранционен фонд (НГФ) в комбинация с кредитни инструменти от търговските банки. Освен това не е необходимо да се чака подписването на договор с Държавен фонд „Земеделие“, а е препоръчително още преди това да се търсят начини за финансиране. Това е мнението на експерти от Национален гаранционен фонд, Държавен фонд „Земеделие“ и банки, работещи с НГФ. Те представиха резултатите от информационната кампания за възможностите, предоставени от гаранционната схема към Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г. (ПРСР), за облекчено кредитиране на бенефициенти с одобрени проекти по мерки 121 „Модернизиране на земеделските стопанства”, 122 „Подобряване икономическата стойност на горите” и 123 „Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти”.

Общо 55 информационни срещи са били проведени в цяла България от началото на кампанията досега. Статистическите данни показват, че 77.6% от анкетираните на информационните срещи са спечелили проекти по една от трите мерки, но не са намерили източници на финансиране за своите бизнес планове. Най-голям брой бенефициенти има в Северен Централен район на България, а след него се нарежда Югоизточен район. 41.5% от анкетираните участници в срещите са били земеделски производители. Те са влизали във възрастовите граници между 25 и 40 години и между 45 и 55 години. Най-голям интерес към информационните срещи е имало в Североизточен регион в градовете Шумен, Благоевград, Силистра и Хасково.

Д-р Кирил Величков, ръководител на управление „Европейски проекти и финансови институции” в СИБАНК, призова земеделските производители да не се колебаят да кандидатстват за финансиране, ако имат добър проект. Той изтъкна основните предимства на гаранционната схема, а именно, че няма такси и комисионни и, че облекченията са по-големи от онези, предлагани по кредитите в търговските банки. „Потърсете информация за условията по кредитите не от една, а от няколко банки“, е съветът на Борислав Богданов, главен експерт „Връзки с наредители и бенефициенти” в НГФ, който припомни, че фондът има сключени договори за сътрудничество с общо 14 банки, избрани чрез обществени поръчки.

Според Величков всички банки, сключили договори за сътрудничество с НГФ, имат интерес да отпускат повече кредити и дори се състезават за това, но има определени изисквания, които не могат да бъдат пренебрегвани. Например, той съветва предприемачите да обмислят много внимателно идеята да правят бизнес отначало до край, според възможностите, които имат, а не единствено според желанията си. Освен това е важно да се планира точно как ще се финансира проекта и как ще се изплаща във времето взетият кредит.

Самуил Шидеров, член на СД и изпълнителен директор на НГФ, обяви резултатите от гаранционната схема. Подкрепени са общо 255 малки и средни предприятия, като 70% от тях имат 5 души служители. По този начин са подкрепени 2 200 работни места и се очаква да се отворят още 700 работни места. Финансираните проекти са на стойност 219 млн. лв. Гарантираните кредити възлизат на 129 млн. лв., а издадените гаранции са за 100 млн. лв. Около 50% от подкрепените проекти са на земеделски производители.

Лилия Александрова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА