Екоексперти: Глухарите, трипръстият, и белогърбият кълвач продължат да изчезват от територията на България

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Запазването на вековните гори и обявяване на нови защитени зони е единственият шанс за спасяването на глухаря, трипръстия и белогърбия кълвач в България“. Това стана ясно от думите на Димитър Плачийски и Стефан Аврамов от фондация „Биоразнообразие“ пред БГНЕС.

Димитър Плачийски от фондация „Биоразнообразие“ поясни, че основният шанс за спасяването на глухаря е постигането на много широко участие на всички заинтересовани страни за различните територии и за обявяването на нови защитени зони, като например „Рила-буфер“. Това е свързано с разработването и ефективното изпълнение на планове за управление на съществуващите защитени зони, преоценка на обхвата на установените местообитания на глухаря.

Съгласно Червената книга на България глухарят е застрашен вид с оглед на това, че неговата численост и разпространение в страната ни намалява в исторически план. Преди 1933 г. само в Родопите е имало около 4500 глухари. Днес броят им се оценява на не повече от 3000 птици в цялата страна. Най-много глухари има в Западни Родопи, Рила, Рилски манастир, Пирин и Славянка. В Западна Централна планина пък има само единични екземпляри.

Според Плачийски популацията на вида намалява основно заради сечите в горите. „Това е вид, който е изключително чувствителен към интервенции в местообитанията му. Той предпочита да живее в стари гори, над 80-годишна възраст. Средната възраст в горите, които живее е над 100. Другият фактор за птицата е свързан с безпокойството в резултат на изграждането и използването на съществуващи пътища и по-интензивното навлизане в горите. Глухарят е широкоразпространен в цяла Европа“, обясни експертът.

Трипръстият и белогърбия кълвач, пък се изхранват основно с насекоми, живеещи в мъртвите дървесини. „До скоро отстраняването на мъртвата дървесина от гората беше основен приоритет за българското горко стопанство. По тази причина и двата вида са сериозно застрашени“, отбеляза Стефан Аврамов. От трипръстия кълвач днес са останали само около стотина двойки в Рила, Пирин и Западните Родопи. Белогърбият кълвач е малко по-добре-с около 1000 двойки, живеещи основно в Странджа и Централен Балкан. Трипръстият кълвач е свързан по-скоро със смърчовите и иглолистни гори, а белогърбият – с буковите гори.

„Начинът на провеждането на сечта в тези гори влияе много на оцеляването на птиците. Двата вида кълвачи са били много повече, когато горите са били по-естествени. В момента са запазени основно в национални паркове, вековни гори, резервати и затворени басейни-гори, където няма пътища и не се прави дърводобив“, каза Аврамов. Той обясни, че основните препоръки са насочени към снабдяване на 10% от горите в „Натура 2000“ като зони за старите гори. Това беше решено още преди години, но още не е финализирано. Аврамов добави още, че е важно да остане достатъчно количество мъртва дървесина в горите, както и „Рила-буфер“ да се обявяви на защитена зона „Рила-буфер“.

Специалистите са категорични, че, ако тенденциите не се променят към конкретни мерки за опазване глухарите, трипръстия, и белогърбия кълвач ще продължат да изчезват. Тези видове обитават едни представителни екосистеми, чието запазване е от съществено значение. Става дума за територии от национални паркове, всички планини в България, които са от ключово значение за доставянето на екосистемни услуги за обществото-включително вода, въздух и туризъм.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА