Двойният стандарт в храните ще е водеща тема и през 2018 г.

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Двойният стандарт ще бъде водеща тема и през 2018 г., след като продуктите с двойно качество бяха в светлината на прожекторите през изминалата година. Но въпросът дали е законно  хранителните компании да предлагат различни продукти на една и съща търговска марка в Европа, не получи ясен отговор.

Миналата година бе признато от най-големите хранителни компании на континента, че продават продукти в Централна и Източна Европа, чиито съставки са с по-ниско качество. Проучвания в няколко държави членки на ЕС в този регион показаха, че някои от продаваните храни съдържат различни съставки, от тези в Западна Европа. Такъв резултат даде изследването от Словашката република и Унгария, пише foodnavigator. Там разкриха заместване на животински мазнини с мазнини от растителен произход и използване на различни нискокачествени подсладители, вместо захар. В същото време едно хърватско проучване установи двойно качество и цена, които засягат 85% от продуктите включени в проучването, продавани в Германия и Хърватия.

Целият този въпрос предизвика дискусия на равнищ ЕС относно това дали продажбата на продуктите с двойно качество е законна. Правителствата на потърпевшите страни реагираха остро на случващото се. Словашкият министър обяви, че ще наложи купуването на продукти с произход Словакия.

Припомняме, че въпросът за двойния стандарт на храните беше поставен и у нас. Бяха направени изследвания, от които стана ясно, че идентични продукти в страната ни се продават в пъти по-скъпо спрямо Западна Европа. Земеделският министър Румен Порожанов се ангажира с темата и я посочи и като акцент, върху който ще се работи и през тази година.

ЕК потвърди, че това е незаконна търговска практика

ЕК беше длъжна да реагира и председателят Жан-Клод Юнкер обяви, че „законите на ЕС забраняват подобна практика“.  Всъщност 2005/29/ЕО отнасяща се до нелоялните търговски практики защитава потребителите от заблуждаващите търговски практики. Като това включва и невярна информация, която мами или заблуждава потребителя.

Съществува обаче и друго мнение по въпроса, че адаптирането на продукти към различните пазари е обичайно за бизнеса. Различните продукти отговарят на местните вкусове и традиции. В тази връзка от асоциацията FoodDrinkEurope  предупреждават да не се бъркат „качество“ с „рецепта“. За да се постигне яснота, ЕК публикува известие относно прилагането на законодателството на ЕС за защита на храните и потребителите по въпроса за двойното качество. Според този документ, предлагането на пазара и продажбата на стоки с реален състав или характеристика не нарушават правилата на единния пазар. Това е при условие, че се спазват правилата за безопасност.

При условие че хранителните продукти са безопасни, правилно етикетирани и не с фалшива или подвеждаща реклама, фирмите нямат забрана да променят състава им.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА