Две фирми искат да предлагат макарони и снакс от домашни щурци

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Хората, алергични към морските дарове, могат да реагират по подобен начин и към насекомите, казват експерти

Две заявления до Европейската комисия за признаването на култивираните щурци като нова храна ще бъдат оценени от Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ), съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Заявленията са подадени от Fair Insects BV (A Protix Company), Нидерландия и BiiF Belgian Insect Industry Federation, Белгия. Те търсят оценка на риска и одобрение за пускането на пазара в ЕС на следните категории продукти – термично обработени щурци в стадий имаго (възрастно): 100% цели, пакетирани насекоми; 100% изсушени на прах насекоми; 100% макарони (паста) от домашен щурец, макаронени изделия (паста) – от 40% изсушени домашни щурци; протеинови продукти с изключение на аналози на млечни продукти – приготвени от 70% пресни насекоми; сладкарски изделия – приготвени от 70% пресни насекоми; сосове за предястия, салати и сандвичи, съдържащи 70% пресни насекоми; пекарски изделия, съдържащи 80% изсушени насекоми; тахани, съдържащи ядки и 70% пресни насекоми; готови за консумация заготовки и снаксове, съдържащи 100% домашни щурци.

Според доклада на ЕОБХ „Високият репродуктивен капацитет на тези насекоми (голям брой поколения както по отношение на численост, така и за единица време), в комбинация с ниската степен на използване на естествени ресурси (земя и вода) и фуражи за тяхното отглеждане ги прави изключително важна алтернатива на месото от селскостопанските животни, на фона на нарастващите нужди в световен мащаб от пълноценни храни. Именно поради тази причина, Организацията към ООН по прехрана и земеделие (FAO) сериозно разглежда консумацията на насекоми като част от решаването на глобалния проблем за осигуряване на храни, особено във времена, когато човечеството е изправено пред лицето на продоволствените проблеми, свързани с бързо нарастващото население на планетата.”

Домашният щурец може да се отглежда индустриално при определени условия. В изсушен вид щурецът е храна с висока хранителна стойност – съдържа голямо количество ненаситени мастни киселини, включително линолова и α-линоленова киселини, витамини В2, В12, С и Е, както и деветте незаменими за човека аминокиселини. В Европа домашният щурец официално е одобрен за употреба в хранителни продукти единствено в Швейцария от 2017 г. В Европейския съюз, съгласно Регламент (ЕС) 2015/2283, насекомите, предназначени за консумация от хора, се считат за нова храна.

По предварителни оценки до момента, е установен един специфичен алерген в домашните щурци, който може да предизвика т.нар. “кръстосана” реактивност на едни и същи протеини, които се съдържат в щурците и при други членестоноги, например, скариди, раци и мекотели (миди). По тази причина, хората, които са алергични към ракообразните могат да бъдат чувствителни и към щурците, заключават експертите.

Пълната оценка на риска на ЕОБХ се очаква съвсем скоро.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА