Договорено е икономическо сътрудничество между България и китайската провинция Анхуей

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Първи Меморандум за разбирателство за икономическо сътрудничество бе подписан между Министерство на икономиката и енергетиката на България и Комисията за развитие и реформи на китайската провинция Анхуей, предава пресцентърът на МИЕТ. При подписването на документа заместник-министърът на икономиката Красин Димитров каза, че меморандумът ще положи добра основа за по-активно и ползотворно сътрудничество между професионалните организации и бизнеса от двете държави. От китайска страна подписа си сложи генералният директор на Комисията за развитие и реформи на Анхуей Джан Шаочун, който е част от официалната делегация от китайската провинция Анхуей, ръководена от Джан Баошун – партиен секретар на провинцията и председател на Постоянния комитет на Провинциалното събрание на народните представители. Делегацията е на посещение в България по покана на МИЕТ.

“Целта на визитата ни, която е на най-високо ниво от 10 години насам, е да задълбочим обмена и сътрудничеството в секторите на икономиката, селското стопанство, образованието и други. Правителството ни отдава голямо значение на сътрудничеството на Китай и страните от Централна и Източна Европа. Надяваме се чрез сътрудничеството на провинция Анхуей и министерството на икономиката и енергетиката на България да насърчаваме инвестициите и да предоставим базата за сътрудничество между предприятията и развитието на бизнеса в двете страни”, каза Джан Баошан.

По думите на зам.-министър Димитров Китай традиционно е най-големият търговски партньор на България в региона на Далечния Изток. Стокообменът между двете страни възлиза на 1,8 млрд. щ.д. за 2013 г. От представените на срещата данни от китайска страна става ясно, че близо една трета от стокообмена между България и Китай е между страната ни и провинция Анхуей.

Отдаваме голямо значение на Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа, стартирана от китайското правителство през 2011 г., като добра основа за разширяване на двустранното сътрудничество с китайската страна в области от взаимен интерес като търговията, инвестициите, селското стопанство, инфраструктурата и транспорта, туризма и др. Инициативата вече дава положителни резултати – свидетели сме на нова динамика в политическия диалог на високо равнище и активизиране на икономическите връзки, обясни Красин Димитров.

Икономическото министерство е изразило готовност да окаже подкрепа на китайски фирми, които желаят да инвестират в България в сектори, в които имат традиционни предимства у нас и такива, които осигуряват висока добавена стойност и повишена конкурентоспособност на икономиката. Сред тях са земеделие, хранително-вкусова промишленост, машиностроене, автомобилостроене, електроника и електротехника, информационни и комуникационни технологии, химическа и фармацевтична индустрия, създаване и развитие на индустриални зони.

По време на срещата е подписано Рамково споразумение за сътрудничество между китайската BBCA Group и българската фирма “Клас Олио”.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА