Добруджанския земеделски институт с нови сортове твърда пшеница

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Специалистите от научно-изследователския център за селекция и агротехника на полски култури към Добруджанския земеделски институт са успели да създадат сортове твърда пшеница, отличаващи се с по-висока зимоустойчивост, съобщава novinar.bg. Това на практика означава, че те успешно ще могат да бъдат отглеждани и в Добруджа, който е най-големият зърнопроизводителен район.

“Производителите на макаронени изделия използват обикновена или нискокачествена пшеница, което води до влошено състояние на продуктите. Много често при варене те се разкашкват и по този начин се губи удоволствието от приготвянето на ястието”, посочиха експерти от добруджанския институт.

Оттам добавиха, че родните производители на макарони, които все пак държат на качеството, се опитват да внасят твърда пшеница от Италия или Гърция. Проблемът у нас освен мястото за отглеждане била и липсата на бонус за качество, категорични са учените. Става въпрос за преференции при цените на по-качествените сортове.

Друга гордост на института е новият сорт тритикале Бумеранг, чийто вид представлява хибрид между пшеница и ръж. Достижението е получило награда на международно изложение за иновации. Журито оценило изключително високо продукта заради уникалните му качества. Оказва се, че с Бумеранг могат да бъдат замесвани тестени изделия, които са подходящи дори за хора с непоносимост към пшеничен глутен. Освен това сортът се използва успешно и за производство на биоетанол и биогаз.

От добруджанския институт добавиха, че последната реколтна година се отличава с чести порои, което провокира масово полягане на посевите и уронване на класовете. Експертите съветват изборът на сорт да става аргументирано. Погрешно е той да става на база резултати само от една година, особено ако тя е твърде нетипична за района. Учените могат да консултират зърнопроизводителите, за да им посочат подходящите сортове за площите, върху които ще посеят реколтите си.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА