Десислава Танева: Само българо-катарско дружество ще гарантира родните производители на агнета

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Създаването на българо-катарско дружество с участието на държавата ни в лицето на МЗХ е единственият работещ вариант в проекта за износ на агнешко за Катар.  Това заяви по време на разгорещените дебати по повод Катарската афера, за която “Агрозона” пространно писа вече,  в Комисията по земеделие в НС депутатът от ГЕРБ Десислава Танева. Вчера повече от час и половина различните страни в проекта  излагаха в детайли позициите относно производството и износ на български агнета за Катар. Едниственият човек, който липсваше беше водещият проекта в МЗХ Марин Тодоров, съветник на министър Греков  по този проблем. В комисията бе обяснено, че спешно му се е наложило да пътува някъде и затова не може да присъства. Целта на изслушването беше да се разбере докъде е стигнал проектът, за да може страната да подпише договор с Катар, обясни шефът на комисията Светла Бъчварова.

Две са основните тези относно износа – от една страна стои Селскостопанска академия, откъдето делегация в началото на лятото посети Катар и се срещна с основния инвестиор “Хасад Фууд”, който бил депозирал огромна сума пари в българска банка, като гаранция че иска да изнася наши агнета. Припомняме, че катарският износ бе договорен миналата година от бившия земеделски министър Мирослав Найденов. Оттогава обаче Катарската афера тъпче на едно място. При срещата си учените от ССА тази година са договорили с “Хасад Фууд” те да бъдат държавната гаранция за износа на агнета, като включват освен това, което имат в съответните институти и количества агнета  от български фермери.

Категорично противоположна теза изложи Деслислава Танева, която е и бивш шеф на Комисията по земеделие в предшния мандат на НС. Работата на ССА е не да бъде водещ в търговски сделки, а в този случай да гарантира чистота на породата Аваси, която всъщност искат катарците, коментира тя. Според Танева Катарската програма е насочена основно към българскте фермери, които, ако тя се рализира, ще могат значително да увеличат поголовието на стадата си,  и имайки сигурен пазар да увеличат благосъстоянието си. Единствената работеща схема, според Танева, е създаване на българо-катарско дружество, в което българската държава ще гарантира целевото разходване на катарската инвестиция, а именно парите да бъдат получени от българскте фермери, както и организацията на чисто търговските детайли. ССА не може да бъде държавния гарант в едни търговски отношения, категорична беше Танева.

Започваме да правим проект за износа на агнета за Катар, коментира пък шефът на ССА Христо Бозуков, след края на заседанието. Ние знаем какви са проблемите и не може да се чака повече, допълни той.

В заключение припомняме, че Катар иска от България агнета от тлъстоопашатата порода Аваси до 35 кг, и то предимно мъжки. Причината е, че в Арабския свят се предпочитат по-мазно месо. В същото време българските животновъди предпочитат да отглеждат агнета до 25 кг, защото така себестойността им излиза значително по-ниска предвид по- късия период на хранене. Голяма част от агнетата ни се реализират на италианския и френския пазар.

Светлана Трифоновска

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА