Близо 87,6 млн. лв. са приходите от концесии на подземни богатства през 2013 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Близо 87,6 млн. лв. са приходите от концесионна дейност за добив на подземни богатства през 2013 г., сочи обобщен доклад на министъра на енергетиката, приет на правителственото заседание, предават от пресцентъра на Министерски съвет. От общата сума 71,5 млн. лв. са приходи от концесионни плащания, а останалата част – ДДС, бонуси при подписване на договори за търсене и проучване на полезни изкопаеми, лихви и неустойки и други. С най-голям относителен дял от приходите (15,95%) е „Дънди прешъс металс Челопеч“ ЕАД, следван от „Елаците мед“ АД (13,03%), „Петрокелтик“ ООД (11,79%), „Асарел медет“ (7,8%), „Проучване и добив на нефт и газ“ АД (3,5%) и други.

Към 31 декември 2013 г. в България действат общо 485 концесии за добив на подземни богатства, които са разпределени по следния начин: 19 – за метални полезни изкопаеми, 71 – за неметални полезни изкопаеми (индустриални минерали), 17 – за нефт и природен газ, 18 – за твърди горива и 360 – за строителни и скалнооблицовъчни материали. През годината са сключени 27 нови концесионни договора и са предоставени 12 нови концесии за добив.

Според изискванията на Правилника за прилагане на Закона за концесиите, концесионната дейност се отчита ежегодно от създадените от министъра комисии за контрол. Докладите на комисиите се приемат за сведение от Министерския съвет.

Нови проучвания в две общини

Правителството одобри издаването на две разрешения за проучване на възможностите за добив на подземни богатства.

„Лацио Коструционе“ ЕООД ще проучва минни отпадъци в площта „Баритна мина Стара Загора“, разположена в землището на Стара Загора. Разрешението се предоставя за срок от две години, като за този период дружеството ще инвестира минимум 45 060 лв. в проучвателните дейности. Стойността на мероприятията по опазване на околната среда е 4125 лв.

За срок от една година „Интерпром“ ЕООД ще проучва строителни материали в площта „Логодаж” край едноименното благоевградско село. Предвижда се да бъдат инвестирани в проучвателните дейности минимум 68 550 лв., както и 3000 лв. за опазване на околната среда.

Правителството предостави 35-годишна концесия на ЕТ „Алекс-Ко-Алексанър Койчев“ за добив на варовик от находище „Голия връх”, участък „Запад“. Кариерата се намира в землищата на селата Върбешница и Горна Кремена в община Мездра. Очаква се постъпленията от концесионни плащания да надхвърлят 1 142 064 лв. (без ДДС) за срока на концесията. Съгласно действащото законодателство, тези приходи се разпределят по равно между държавния бюджет и бюджета на общината по местонахождение на концесионната площ. За производствената дейност дружеството ще инвестира 429 232 лв.

Правителството даде разрешение правата и задълженията по концесионния договор за добив на скалнооблицовъчни материали – гнайсошисти, от находище „Чешмата” да бъдат прехвърлени от ЕТ „Орхан Селимов – 77 – Еуро гнайс – Иван Димов“ на ЕТ „Еуро гнайс – Кера Тодорова“. Находище „Чешмата” е разположено в община Ивайловград. Концесията за него е предоставена през септември 2011 г. за срок от 25 години. Прехвърлянето на правата и задълженията по договора няма да промени никакви други условия в него.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА