Биотехнологиите правят по-ефективно производството на бройлери

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Биотехнологиите могат да направят по-ефективно производството на бройлери. Тези технологии биха помогнали да се достинат целите за изхранване на хората в глобален мащаб. Това е мнението на Джери Мойе, президент на водещата американска компания-производител на бройлери Cobb-Vantress Inc., цитиран от Agrа Europe.

„Западните общества често  предявяват претенции относно скоростта, с която бройлерите да достигат възраст, в която ще са готови да влязат в кланница. Често обаче предимствата от това не са само финансови, а много по-големи“, твърди Мойе. Според него от гледна точка на производителността на бройлери през последните 10 години предимствата се изразяват в това, че се използват много по-малко земя и фуражи, отколкото иначе би било необходимо.

Докато през 2000 г. отглеждането на една птица с тегло 2.25 кг. е отнемало средно по 47.4 дни в САЩ, до 2010 г. това време е съкратено до 42.85 дни. Според данни на Cobb-Vantress Inc. Това е спестило на индустрията около 17.4 млн. тона фуражи на година, включително 9.6 млн. тона царевица. Това, според изчисления на Мойе, означава, че около 2 470 хектара земеделска земя, която може да се използва за нещо друг вместо отглеждане на царевица или фураж за пилета.

Топмениджърът също така обясни, че производството на бройлери е било осъществено по конвенционален начин при много стриктна генетична селекция. Само около 0.3% от излюпените женски пилета били предназанчени за размножаване. Това заедно с краткия производствен цикъл на пиленцата, според него означава, че полезните генетични характеристики може да бъдат предадени много по-бързо, отколкото при други животни във ферми. Мойе подчерта, че компанията му се стреми да отглежда пилета с добри индикатори за здравословно стъстояние и това подобрявало цялостното състояние на останалите пилета във фермата.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА