Биопроизводители на билки разчитат на собствени сили

Кирил Александров
Кирил Александров
5 Минути

Веси и Цветко Павлови са сред утвърдените семейни биопроизводители на билки у нас. Винаги са разчитали на собствени сили, развивайки бизнеса си. Ориентирани са изцяло към българския пазар, като са заложили само на най-търсените в страната билки и подправки. Имат цех, в който годишно обработват около 1 тон сухо тегло билки и подправки. Асортиментът им включва 20 вида сушени билки и 20 вида пресни подправки, както и раз­сад, козметични продукти, растения в саксии за домаш­ната кухня. С опита, който са натрупали през годините и желанието да правят бизнес, което все още двамата имат, биха могли да разраснат производството, но не липсата на капитал, а местната среда се оказва непрео­долима пречка за това.

билки1
Щандът на семейство Павлови на фермерски пазар

Започнали бизнеса си през 2003 г., като имали първо­начално малко семена за разсад на няколко вида билки. Избрали за стопанството си района на село Драгомир няма химически заводи, които да замърсяват почвата, което е още една гаранция за чистотата на продукцията. Инвестирали собствени средства, не разчитали на креди­ти или европодпомагане. И до днес е така. Сега ползват подпомагане само по мярка агроекология, но за 2016 г средствата по нея бяха изплатени едва в началото на юни 2017 г. В същото време зърнопроизводителите вече са получили изцяло своето подпомагане. Това показва до колко е приоритетен сектор биопроизводство в страната, коментира Веси Павлова. Според нея зърнопроизвод-ството също трябва да бъде подпомагано, но то изтощава земята и при химията, която се влага в него, е вредно и за човешкото здраве.

Добър пазар в страната

„Ние използваме торове и препарати, които опазват почвата и здравето на хората, и това се проверява до по­следния етап на производство. Към Изпълнителна аген­ция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол имаме сертификат за разсадник.”, разказва Веси Павлова. Имат маточници на собствени земи, обработват общо 18 дка, включително гори, нива, оранжерия и отглеждат също лечебните треви в двора си в село Драгомир. От 2007 г. производството е сертифицирано биологично.

билки2
Билковите чайове топлят през зимата, разхлаждат през лятото

„През годините успяхме да изградим добър пазар в стра­ната.”, казва тя. Постигнали са високо качество на про­дукцията си и единствената цел в момента е то да бъде запазено. А това не е лесно, защото фермата подлежи на постоянни проверки от държавните институции – МЗХГ, ДФЗ, БАБХ, сертифициращ орган. „Помощ няма, но кон­тролни органи има в изобилие, които по-скоро спъват ра­ботата ни, защото два дни от седмицата хората отделят само за административни задачи.”, допълва тя.

Продукция на вятъра

„Съществува огромен проблем с работната ръка, кой­то спира развитието ни.”, обяснява тя: „Ние нямаме трудности с пазара, продаваме само в страната и едва успяваме да смогнем на търсенето, но не можем да се развиваме, защото нямаме капацитет за работна ръка. В нашето село има хора, които с години са на помощи, незнайно как, и не искат да работят. Много пъти про­дукция, която сме отглеждали с месеци се унищожава за един ден от хора без умения и които само чакат да свърши работното време.”

Агрозона
Статията е публикувана в брой 70 на списание “Агрозона”

Билките имат антирепелентни свойства, поради което се ароматизират една друга и се предпазват по естест­вен начин от вредители, разказва Веси Павлова. Босилек сложен до доматите им придава приятния си аромат. През лятото една от най-търсените билки са ментата и босиле­кът. Семейство Павлови подхранват растенията с тор от калифорнийски червей, защото е най-добър за листната маса. Спазват правило, че колкото по-често се подрязва и полива растението, толкова по-пълноценно се използва то.

По образование Веси Павлова е технолог по храните, а съпругът й е художник. Казва, че не спира да чете специа­лизирана литература за отглеждането на билките. Когато била на курс по агроекология, професорът се изненадал от нейните познания. „Дали ще си доктор на хората или на растенията, не можеш да си позволиш да не си в крак с новите препарати, които помагат при проблем.”, казва майката на две деца.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА