Тоскана – лозя, кипариси и слънце

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
14 Минути

Когато лозовите редове започнат да се вият наоколо като чинна рота, знаеш, че вече си в сърцето на Италия – Тоскана. Това е една от богатите области в Италия, разделя се на 10 провинции. И въпреки че земеделие­то носи значителни приходи на областта, по този пока­зател туризмът е с превъзходство. Флоренция, напри­мер, се посещава годишно от 8-9 млн. души, но голямо перо в туристическия сектор имат морските курорти. Тоскана освен със завладяващи пасторални пейзажи, може да се похвали и с голяма брегова ивица – 380 км само в континенталната си част. Край областта има и красиви острови – част от Тосканския архипелаг, най-големият от които е Елба, на трето място по големина в Италия след Сицилия и Сардиния. Бреговете на ро­мантичния регион се мият от две морета – Лигурско и Тиренско, а Апенините заграждат Тоскана от изток и от юг.

А сега ви каня на разходка между меките хълмове на Тоскана.

Смята се, че „туск” е древна дума, която означава кула. И градовете на Тоскана действително изобил­стват от кули – има ги в почти всеки град. Едни от най-известните са тези в Болоня – Гаризенда и Азинели, превърнали се в символ на града. Самата Болоня пък е спечелила прозвището си „учената” заради масивни­те сгради на университета в града. Повече за Болоня четете в репортажа в брой 65 на сп. „Агрозона”.

Опияняващи моменти

wine вино vino
Многообразието от вина в Тоскана е наистина огромно, а цените – от съвсем по джоба на всеки турист до такива, от които ще ви се замае главата

Силно земеделска, но и силно механизирана област, Тоскана успява да съчетае романтиката на каменните къщи, обградени от стройни кипариси, с интензивното аграрно производство. Освен покрай хиляди декари лозя, пропълзяли по меките хълмове, тосканските пъ­тища минават и през солидни на брой маслинови на­саждения.

Земеделието има съществен дял в икономиката на региона, като то до голяма степен е модернизирано. Твърди се, че 1 човек се грижи за 100 дка лозя. А за къде е цялата тази тосканска романтика без вино. Много, много вино. Едно от прочутите вина на облас­тта е Кианти, то е купажно, в класическия си вариант се състои от 80% грозде от сорта Санджовезе, и 20% други сортове като те могат да са както местни, така и световно прочутите Мерло и Каберне.

Кианти – да ти се завие свят

Поемайки по безспорно живописния, но силно криво­личещ път Кианти, можете да видите много изби, които приканват туристите да ги посетят. Виненият туризъм определено процъфтява в Италия. И за да е по-лес­но на туристите да се ориентират в многообразието от напитки, италианците са измислили стратегия – слагат знак с черно петле на бутилките Дионисиев еликсир, които са с доказано качество на кианти.

Мидено изящество

Гледката, която ще ви радва, ако поседнете на площада в Сиена
Гледката, която ще ви радва, ако поседнете на площада в Сиена

И докато все още ви се мотае лекичко главата от мно­жеството завои по пътя Кианти, стигате до Сиена. Гра­дът е построен на три хълма. В точката където те се пресичат, е площадът „Кампо”. Заради тази географ­ска особеност площадът има форма на отворена мида. Когато времето е хубаво, той е привлекателно място за младежите да поседнат и да си побъбрят. Точно над него е изграден впечатляващ фонтан, към който има и чешмички с питейна вода. А за любителите на кехли­барената течност – бира има в изобилие в съседните заведения.

Сиена е забележителна и със своето палио – конни надбягвания. Те също се провеждат на този „миден” площад, който се заравнява специално за целта. Палиото всъщност е състезание между отделните квартали на града, наречени контради. Всяка контрада е общ­ност в общността. Организира забавления за децата и социални събития за възрастните. Всяка си има и чешма със символа й – например вълк, на която се из­вършват кръщенетата на малчуганите.

За да зарадват малчуганите (а и себе си) в събота сиенци организират игри, театър и празненства на сво­ебразен площад, образуван между сградите на най-старата в света банка. И очевидно на възрастните им е много забавно да се маскират като клоуни, защото кратката ни разходка из Сиена показа, че на празнен­ството за децата имаше повече пораснали деца.

Вкусен, по-вкусен, най-вкусен

Недалеч от Сиена е Сан Джиминяно. На централния площад в града две джелатерии,

Пекорино, покрито с жито
Пекорино, покрито с жито

разположени почти една до друга, се конкурират за първенство по най-добър сладолед в света. Градчето предлага и магази­ни за сирена, колбаси и вина. Едно от най-известните сирена тук е пекориното, приготвено от овче мляко. „Пекора” на италиански е овца. Сиренето се предлага в различни разновидности, според това колко е узря­ло, и с различни аромати. За да овкусят допълнително пекориното, италианците го овалят в жито, слама, оре­хова шума или обогатяват вкуса му с круша или трю­фели. Трюфелите определено са на почит в Италия. От почти всяка витрина дебне специалитет с участието на ценните гъби. В района се произвеждат и прочути колбаси от дивечово месо, затова не се учудвайте на главите от диви прасета, които „красят” голяма част от магазинчетата. Хубавото е, че преди да си купите сире­не или салам, на много места са склонни да ви дадат да опитате различни видове и да си изберете. Ако пък предпочитате по-екстравагантни вкусове, заложете на сладко от червен лук.

Но да се върнем на виното – едно от най-качествените вина на Италия, съответно и едно от най-известните, е Брунелото, чийто център на производство е градчето Монталчино. Из малките му улички човек само би мо­гъл да мечтае да се изгуби. Тази мечта всъщност доста лесно би могла да се превърне в реалност, тъй като из­пъстрените с най-разнообразни цветя тераси, прозор­ци и входове омагьосват и въвличат като в лабиринт. И човек снима ли, снима…

Обожаваната Флоренция

Градът, по чиято красота мнозина въздишат
Градът, по чиято красота мнозина въздишат

Няма как да говорим за Тоскана, без да споменем Флоренция. Флоренция – за нея е изписано много. И не напразно. Тя е въплъщение на изкуство и аристо­кратичен дух. Флоренция е известна и със статуята на Микеланджело – Давид – идеала за мъжественост. Отначало планът бил красивата скулптура да бъде по­ставена на високо – върху катедралата „Санта Мария дел Фиоре”. Заради изящността си обаче е поставена на площада „Синьория” пред Палацио Векио. Името на Микеланджело носи и най-високият площад във Фло­ренция. Определено това е мястото, откъдето можете да направите най-красивите панорамни снимки на на­селеното място. А гледката наистина си струва.

В града Данте е на почит, но за разлика от много дру­ги прочути имена като Микеланджело, например, него­вите тленни останки не са в града. Той е бил осъден и прогонен от Флоренция и издъхва в Равена, където са му издигнали внушителна гробница.
За ценителите на изобразителното изкуство задъл­жителна спирка е галерията „Уфици”. Имайте предвид обаче, че входът е 41 евро за възрастен и 25 евро за дете до 12 години.

Освен с културното и археологическото си наслед­ство, Флоренция е известна и с производството на ко­жени изделия. Почти на всяка улица в града можете да откриете магазин, където се продават чанти, колани и портфейли от естествена кожа.

Като в приказките

Голямата част от посетителите на красивия град предпочитат да отседнат в недалечното

Улично изкуство из уличките на очарователната Италия
Улично изкуство из уличките на очарователната Италия

курортно град­че Монтекатини Терме. Неслучайно на шега вече много хора го наричат „спалнята на Флоренция”. Курортът из­обилства от места за настаняване, но е тих и спокоен. Ако сте се уморили от разходки по забележителности, Монтекатини предлага прекрасен парк с разнообразна растителност, където можете да отпочинете или пък да поиграете тенис. От парка се излиза и на входа на финикуляр – вагонче, което с помощта на въжета ще ви закара до старата част на града. Двупосочният билет за финикуляра струва 7 евро, а разписанието е през половин час. Докато се возите през тунел от зеленина, пред вас се разкрива гледка към Монтекатини Терме, а достигнете ли крайната си дестинация, попадате в сцена от приказките. Малки улички, много прозорци, окичени с цветя, дюкянчета с арт изделия и площадче, на което уютно са разположени няколко заведения -прекрасно място да похапнете пица или да се освежи­те с хладен коктейл.

Една кула с много подпирачи

Ако сте отседнали в Монтекатини Терме, можете да се възползвате и да хванете влака до Пиза.

Трудно е да уловиш кадър без десетки хора в него, когато си в Пиза
Трудно е да уловиш кадър без десетки хора в него, когато си в Пиза

Билетът в едната посока е около 6 евро, а да видите наклоне­ната кула, катедралата и баптистерията там наистина си струва. Като бонус към посещението си получавате порция смях, защото е наистина забавно да видиш как десетки хора, независимо един от друг позират така, все едно подпират кулата. Вероятно заради всички тези подпирачи кулата все още гордо извисява снага… За желаещите да се качат на самата кула – билетът е 18 евро. Входът за баптистерията и катедралата е по 5 евро, но ако сте търпеливи, можете да си вземе­те безплатен билет за разглеждане на катедралата с фиксиран час. За дамите – влизането с оскъдно облек­ло не се разрешава, но това не означава, че трябва да замените любимата рокля с дълъг панталон и риза. На входа ще получите безплатно покривало за еднократна употреба.

Ето и малко любопитна информация – през 11 век Пиза става най-могъщата морска сила в региона, под нейно ръководство е бил целият флот и всички ос­трови, част от Тосканския архипелаг. Тя обаче търпи разгром от Генуа и хегемония в Тоскана получава Фло­ренция, която се превръща във велико херцогство, управлявано от Медичите. Последният Медичи умира през 1737 г.

Угодете на сетивата си

И докато сте в Италия, не забравяйте да опитате ос­вен вината и сирената, които абсолютно заслужават внимание, и различните видове пица, паста, сладоле­ди. Пийте кафе – това е почти

Пицата е почти задължителна, ако сте в Италия
Пицата е почти задължителна, ако сте в Италия

задължително! В Италия го сервират силно и късо. Много късо. Съдържанието на една чашка е за не повече от три глътки, но това са три наистина ободряващи глътки. Цената му е меж­ду 1 и 2 евро, зависи откъде си го поръчвате. Когато седнете в някое от приветливите ресторантчета или сладкарнички и поръчате сметката, не се учудвайте, ако в нея фигурира нещо, което определено не е хра­на или напитка. Масова практика е обслужването да се таксува отделно – между 1 и 3 евро на човек. Друг вариант е, без да сте поръчвали, да ви донесат кошничка хляб (да, дори ако поръчате пица и паста!), който после ви таксуват. Разни народи, разни нрави. Иначе италианците са много мили. Израз на великодушието им е неизменната купичка с вода пред всяко заведение –  за минаващите животинки. Явно обаче се грижат да утолят жаждата на домашните любимци, тъй като за повече от седмица неспирни разходки по италианските градчета нито едно бездомно животно не видяхме…

И преди да сте отпътували от Страната на Ботуша, от­дайте се на още една наслада за сетивата – крем кафе –  вкусен леден крем с аромат на кафе.

Анета Стефанова

Материалът е публикуван в брой 70 на сп. “Агрозона”. Още любопитни текстове четете в списанието. Агрозона

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА