Биогазът от агро отпадъци прави фермерите енергийно независими

От почти всички органични отпадъци в земеделието може да се произвежда биогаз, с изключение на дървесината – за нея най-добрият вариант е да бъде преработена в пелети, това стана ясно от думите на Харм Гробрюге от Европейската асоциация за биогаз по време на Конференцията за Югоизточна Европа за управление на отпадъци и рециклиране. Събитието се провежда в Интер Експо център и е организирано от Виа Експо, а АЗПБ е партньор.
Биогазът, който се получава от земеделските отпадъци, може да осигури енергийна независимост на фермерите, да помогне за развитие на селските райони и да осигури работни места, каза още Гробрюге. Биогазът от своя страна може да се използва за получаване на електрическа или топлинна енергия, както и на биогориво за превозни средства.
По данни на Евростат за 2015 г. 10.35% от парниковите емисии в ЕС са емитирани от земеделието, а съхранението на тор допринася за 1.73% от европейските парникови газове, посочи експертът. Затова използването на тор и други земеделски отпадъци за получаване на биологичен газ е устойчива практика, която има позитивно влияние върху околната среда.
Остатъчната маса от производството на биогаз от агро отпадъци намира приложение отново в селското стопанство като богата на органични елементи тор. Използването на този вид органичен тор носи реална полза за фермерите, тъй като осигурява органичен въглерод за почвата и подпомага борбата с опустиняването. Има високо съдържание на азот и допринася за рециклирането на фосфора – изключително важен за енергийния цикъл при човека елемент, който все повече намалява в природата.
Анета Стефанова