Без повишение в цените на рибата преди Никулден+ как да избираме прясна риба

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
8 Минути

“Искам да ви уверя, че няма да има промяна на цената. Пазарът е достатъчно наситен с качествена и добре приготвена риба относно количества и асортимент. Изключая някои спекулации в по- отдалечени населени места, на големите пазари всичко ще бъде в рамките на нормалното. Дори за някои видове риба в последните часове преди Никулден може да има и понижаване на цените от нормалните пазарни. Всички, които в момента се стараят в риболова, в преработката, в аквакултурата се готвят за празника и да задоволят пазара”, това сподели Йордан Господинов, генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море (КСЧМ) към Европейската комисия и изпълнителен директор на най-голямата асоциация на производителите и преработвателите на рибни продукти – БГ ФИШ в рубриката на Агрозона по ридио Фокус. 

“Може да има разлика в цената, но тя ще бъде около пазарната. Няма тенденция и условия да бъде повишена драстично. Рибата докато достигне пазара минава през 1 понякога две или три препродавани я това влияе на пазарната цена, но  производствената е запазена, колкото и трудна да беше годината за производителите. В  момента е златна есен за рибарите, защото има много чернокоп и сафрид, има  и достатъчно барбун. Това са видове, които бяха много малко познати в страната. Ловят се достатъчно количества и те веднага отиват на пазара. През последните години българинът промени манталитета си за консумация на риба. Повишава се консумацията й, което е радостно. Около празника предполагам ще има и достатъчно разнообразие от  пъстървови видове, така че да имаме хубав празник”,коментира още Господинов. 

Как да познаем прясната риба на витрината?

“Рибата е много бързо развалящ се продукти и никой риболовец, преработвател или  търговец не може да си позволи лукса да опропасти стоката. Рибата се съхранява при ниска температура, в лед, сол или във вода. Тоест, ако една риба е развалена, тя променя цвета на кожата си, променя консистенцията. Очите помътняват, хрилете променят цвета си и стават мътнокафеви. Понякога коремните кости излизат от мускулатурата, но това се случва обикновено в горещите месеци, когато е много топло и обикновено при по-малки количества риба от по-малки търговци, които ги задържат за по-дълго време на витрината. Едрите риби са със срок на годност два до пет дни или максимум седмица, когато са сложени върху лед и са затрупани с него. Сега има много модерни условия на пакетиране и подходяща среда, чрез която срокът на годност се удължава до 10- 12 дни. Рибата, което ще излезе на пазара около Никулден за масовия потребител ще бъде на много високо ниво на качество с абсолютно гарантирана безопасност. Каквато и риба да си купи човек е хубаво да сложи поне два-три вида морски дарове. Рибата е абсолютно безопасна храна и със сигурност е много качествена“,  сподели той.

Ударите на пандемията върху рибарския сектор

“За цяла България, Европа и света пандемията предизвика големи проблеми. Това,  което при нас се случи беше първоначално март месец голям стрес от тоталното понижение на продажбите. Магазините буквално отказваха поръчките и то големи вериги, защото клиентите изчезнаха. После дойде летния сезон, в който кризата беше наполовина, благодарение все пак на това че е голяма част от хората останаха на българското море и българските курорти и консумирираха прясна риба. Паднаха доста продажбите и оборотите, но производителите бяха подкрепени по програмата за морско дело и рибарство. Получихме до 80000 лв помощи на предприятие, на кораб, на фирма, което беше една добра помощ, защото някои производители буквално намалиха до 80% продажбите си. Бяха изправени пред угрозата да фалират. Успяхме да запазим голяма част от работниците. Някои свиха производството си, някои пък го увеличиха, защото им се отвориха външни пазари, където реализираха големи количества. Аз неведнъж сега съм казвал, че ние сме експортно ориентиран сектор,  защото предлагаме стока на много високо качество и с добри количества, което ни дава възможност да продаваме на всички пазари, не само на европейските но и на азиатските. Производителите, които са експортно ориентирани по-малко почувстваха ударите на пандемията, но останалите, които са ориентирани по-скоро към вътрешния пазар и са микрофирми изпитаха повече затруднения. Въпреки всичко успяха да оцелеят”, сподели още той. 

Преговори за новия програмен период 

” Препоръчвам да се консумира повече риба. Рибата не води до затлъстяване, тя е диетична, тя е качествена и безопасна. Може да се консумира спокойно във всички видове форми- сушена, варено-пушена, пържена, печена. Да не забравяме и че с консумацията на риба подкрепяме и българския сектор рибарство, което е много важно. През последните  години минаха няколко програмни периода за морско дело и рибарство. Създадоха се много модерни предприятия, конкурентни фирми, имаме и фирми, които произвеждат вече по европейски норми, което е радостно. И след като нашата продукция се продава без ограничения на Азиатския и Европейския пазар, това означава, че тя е с качество, годност и безопасност.

Залагат повече еко-практики в новата морска програма

“Преди няколко месеца стартира подготовката на новия програмен период. Скоро мина третата тематична работна група, а току- що ми съобщиха от офиса, че е пристигнал имейл с документи за четвърта тематична работна група, която ще се проведе на 10-ти декември, а ние до 7 декември трябва да направим предложения. Засега има повече тенденции да се увеличи производството на аквакултури, за да може да се намали натиска върху моретата и океаните и ще се акцентира също върху екологичния момент. Няма как да избягаме от това да не съхраняваме морето, да не съхраняваме флората и фауната. Не може само да се лови без да се пазят ресурсите и да има някакви ограничения, така че в новата програма ще бъдат заложени повече такива екологични мерки, практики и уреди, технологии за преработка, ползване на повече зелена енергия, производство на биогаз, преработка на отпадните продукти на храни,  на фуражи. Ще се акцентира отново върху стойност и качество на продукта. Ще има средства и за предприятия- за разширение и модернизация за аквафермите и най-вероятно ще има средства за закупуване на кораби или построяване на кораби с ограничението да бъде за млади хора и млади специалисти, които искат да влязат в бранша. Няма какво да се лъжем средната възраст на риболовците, на работниците в преработвателния сектор е доста напреднала. Стари дядовци със загърбени каскети стоят в лодките, а е хубаво да виждаме млади момчета и момичета, които да си изкарват хляба с един достоен труд. Секторът изисква интелект и младост. Виждам колко много хора, които имат преработвателни предприятия си обучиха децата или близките. В момента имаме и технолози и специалисти в аквакултурата и мениджъри,  които се обучиха зад граница в престижни западни институти за рибарство и аквакултури, което е показател за марка”, заключи Господинов.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА