България вече има програма за намаляване на фините прахови частици във въздуха

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Конкретни мерки, които да намалят емисиите на фини прахови частици, предлага Световната банка в проект на Национална програма за подобряване на качеството на въздуха 2018 – 2024 г. Документът е насочен към основните източници на замърсяване, каквито са битовото отопление и автомобилите, а за реални действия ще са нужни и законодателни промени.

Програмата е разработена по споразумение с Министерството на околната среда и водите във връзка с течащата срещу България процедура в съда на ЕС за неспазване на нормите за качество на въздуха. Това се отнася до 28 общини, включително София, където нормите за фини прахови частици (ФПЧ) се превишават по-често от допустимото, информира “Капитал”.

Дърва и въглища

Основният източник на ФПЧ във всички общини е битовото отопление с използването на неефективни печки и котли на твърдо гориво, на което се дължат най-малко 85% от емисиите, се посочва в доклада на СБ. Около 54% от хората се отопляват на дърва или въглища. Проблемът идва от това, че се горят влажни дърва или въглища с високо съдържание на пепел и ниска калоричност, което увеличава вредните емисии. В същото време повечето използвани уреди са по-стари печки и котли, които не са проектирани да са енергийно ефективни.

В тази връзка експертите на банката предлагат България да въведе по-рано европейския регламент, който определя по-строги стандарти за проектиране на отоплителни уреди, така че той да влезе в сила от началото на 2020 г. Успоредно с това в общините с високи замърсявания трябва да започне и задължително поетапно извеждане от употреба на старите отоплителни уреди. За целта обаче местните власти ще трябва да определят възможни алтернативи за отопление като свързване към газопреносна мрежа или централно парно или подмяна на печките с такива, които отговарят на стандартите за екодизайн. Те трябва да предвидят и финансова подкрепа за икономически уязвимите групи.

Другите мерки, които СБ предлага, са да се въведат стандарти за качество на въглищата за битово отопление, така че да се сложи таван на допустимото съдържание на сяра и пепел. Според експертите трябва да се забрани и продажбата на дърва на тегло, която стимулира предлагането на влажни дърва. Периодът, когато могат да се секат дърва за огрев, също трябва да бъде ограничен, така че да има време дървесината да изсъхне, преди да се гори.

Оценките на СБ показват, че изпълнението на мерките за битовото отопление в 28-те общини ще струва между 39 и 47 млн. лв. на година до 2024 г.

Стари дизели

Две мерки са предвидени и за справяне с другия основен замърсител с ФПЧ – транспорта Това засяга главно старите дизелови автомобили, при които няма контрол върху пределно допустимите норми на емисии и които са значителен дял от общия брой коли, предимно сред хората с ниски доходи. Друга причина за замърсяванията е, че се отстраняват катализаторите и филтрите за твърди частици на по-модерните дизелови автомобили.

Експертите на СБ предлагат да се подобри качеството на техническите прегледи както при първоначална регистрация на автомобил, така и на годишните прегледи, както и да има санкции за собствениците, които нямат филтри. Препоръчва се също и въвеждане на зони с ниски емисии в най-урбанизираните градове като София и Пловдив, който да ограничи влизането на стари коли (преди Euro 1) в центъра.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА