АЗПБ: Промените в Закона за земеделските земи дават шанс за връщане на лоши практики

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Според Асоциацията промените могат да доведат до корупция, фалшиви договори и порочни отношения

Промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗИД на ЗСПЗЗ), предложени от земеделското министерство за обсъждане от 4 март т.г. ще върнат масовите злоупотреби с фалшиви договори за отдаване под наем и аренда на земеделска земя, като по този начин ще подкопае установен правов ред при поземлените отношения, смятат от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) със становище относно публикувания за обществено обсъждане проект на промени в закона. АЗПБ категорично не подкрепя проекта на ЗИД на ЗСПЗЗ и счита за непълна и некоректна представената Частична предварителна оценка на въздействието (ЧПОВ).оценка, рекултивирани земи, Agrozona.bg

Основно неодобрението от страна на експертите на АЗПБ е фокусирано върху основната му част, обективирана в параграфи 1 и 2, с които се предвижда отмяна на режима по чл.37б, ал.6 и въвеждането на нов чл. 37р.. Според тях не се отчита факта, че разпоредбите на чл.36б, ал.6 и ал.7 от ЗСПЗЗ, както и разпоредбите на чл.4а и 4б от същия закон бяха въведени по настояване на браншовите организации през 2018 г. (ДВ бр. 42 от 2018 г.) като механизъм за противодействие на възникнала масова практика по регистрация на фалшиви договори за ползване на земеделски земи през 2017 г.

Частичната оценка анализира възникващите трудности за общинските служби по земеделие, но не прави цялостен анализ на последействието на въведените през 2018 г. норми за разрешаването на колизия при правните основания, както и за подобряването на поземлените отношения в страната като цяло след тяхното почти 5- годишно прилагане (виж тук по-долу коментари);

От АЗПБ допълват, че настоящият проект на ЗИД показва на земеделската общност за пореден път през последните години нежеланието на ресорната администрация да се съобразява с наличието на вписване или поредност на вписвания при такива договори по повод на одобряване на споразумения за ползване като правно основание за кандидатстване по различни схеми и мерки на ОСП, връщайки „стара“ тема за обсъждане, която за пореден път ненужно нажежава настроенията в сектора- нещо повече, в годините сме давали работещи и аргументирани предложения за трайното разрешаване на тези проблеми, които обаче изискват повече усилия и взаимодействие с др. институции в страната;

Неаргументираният правно 14-дневен срок за обществено обсъждане по толкова чувствителна за сектора тема, елиминира възможността за реална дискусия с новото ръководство на МЗм, в която агросекторът би могъл да изложи с множество примери и аргументи развитието на правната рамка за поземлените отношения през годините, въз основа на което министърът на земеделието да е в състояние да вземе обективните и най-добрите за сектора решения, а не основно да се търси начин на администрацията да й е лесно, казват още от АЗПБ.

От АЗПБ предупреждават, че предложените параграфи 1 и 2 от проекта на ЗИД ще върнат масовите злоупотреби с фалшиви договори за отдаване под наем и аренда на земеделска земя, като по този начин ще подкопае установен правов ред при поземлените отношения, както и ще се създаде реален риск от известни за сектора стари корупционни практики, като премахва обективни и работещи съгласно действащия правен ред критерии (наличие на вписване и поредност при вписване на договори за наем/аренда) без да предлага алтернативен и стабилен правен механизъм за решаване на конфликт между предявени правни основания.

Предвидените промени ще създадат допълнителен хаос в поземлените отношения и ще затрудни възможността за комасирано ползване на земеделските земи.

Проектът на ЗИД вместо да насърчава и урежда устойчиви и предвидими поземлени отношения и подобряване на правната рамка, тъкмо обратното- ще създаде условия за развитието на нестабилни и краткосрочни поземлени отношения, свързани с преотстъпването на правото на ползване на земеделска земя, казват още от АЗПБ.

Експертите смятат, че в контекста на Зелената сделка на ЕС, новата ОСП 2023-2027 и високите очаквания за приноса на земеделието в изпълнението на амбициозни цели на Съюза, настоящият проект на ЗИД не само няма принос в създаването на предпоставки за активното включване на фермерите в тези нови процеси на трансформация, а тъкмо обратното- подкопава стабилната основа за вземането на бъдещи решения и адаптация в новата ОСП.

„Още на първата ни среща през януари 2022 г. с министъра на земеделието, АЗПБ предложи МЗм да инициира цит. „предварителна дискусия със сектора относно необходимостта от промени в ЗСПЗЗ в контекста на дългосрочната предвидимост и устойчивост на процедурите по комасация и разпределянето на пасищата, вкл. в оперативен план постигане на синхрон в дейността на ОДЗ в страната чрез ясни и прозрачни за всички указания“, казват от АЗПБ и предлагат настоящия проект на ЗИД на ЗСПЗЗ да бъде оттеглен и процесът да стартира именно с инициирана от МЗм предварителна дискусия за набелязване на необходимите промени в ЗСПЗЗ, които е целесъобразно да бъдат предприети в полза на създаването на устойчиви и предвидими за агросектора поземлени отношения.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА