Английските фермери ще загубят половината от субсидиите си в ЕС до 2024 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Фермерите в Англия се очаква да загубят поне половината от субсидиите, които получаваха от Европейския съюз до 2024 г., съгласно плановете за преход след Брекзит, които бяха представени от правителството на Великобритания. Министрите планират да намалят базовите плащания, които бяха основният източник на финансиране по Общата селскостопанска политика на ЕС, с минимум 50 % за четири години, предаде Financial Times.

При излизането на Великобритания от ЕС през януари, правителството обеща повече субсидии за земеделските стопани. Понастоящем страната изплаща средствата по системата на ЕС, тъй като разработва свои собствени схеми за подпомагане на земеделските производители. Според Financial Times обаче английските фермери, които в момента получават над 30 000 британски лири годишно, ще бъдат изправени пред съкращения дори по-високи от 50 % до 2024 г., като частта от плащанията между 30 000 и 50 000 британски лири ще бъде намалена с 55 % от ставките им преди Брекзит, частта до 150 000 британски лири трябва да бъде намалена с 65 %, а всички плащания извън нея да бъдат намалени със 70 %.

Стимули за устойчиво земеделие

Данните са разочароващи за земеделските стопани, които очакваха по-малко намаляване на плащанията в сравнение с нивото по време на членството в ЕС, тъй като индустрията ще трябва да се справя и с други предизвикателства, свързани с Brexit, като потенциални смущения в износа на храни. Земеделските производители са силно зависими от плащанията, за да останат печеливши. Те настояват за повече информация относно новата преходна схема „Стимул за устойчиво земеделие“, която има за цел да помогне за запълване на празнината, създадена в края на периода на подкрепа от ЕС.

Водещата система за субсидии, наречена Схема за управление на земите в съответствие с околната среда (Elms), се разработва и се очаква да бъде въведена на национално ниво до 2024 г. Запознати с плановете на правителството казват, цитирани от специализираното издание: „Въпросът е, че за земеделските производители, които правят планове сега, са изправени пред 50% намаление на субсидиите без никаква ясна визия за това как техният бизнес ще може да се възползва от други финансови потоци. ” Друг източник, запознат накратко с плановете, заяви, че земеделските производители искат да видят оценки на икономическото въздействие вследствие на предложените съкращения, които бяха представени от министъра на околната среда Джордж Юстис.

Плащания за пропуснати доходи

Съкращаването на средствата по европейската схема за базови плащания, която представлява повече от половината доход на средното земеделско стопанство, започва през 2021 г., като подробности за съкращенията през следващата година вече са обявени. Те започват с 5% намаление на плащанията под 30 000 британски лири с постепенно увеличаване на нивото на намаленията при по-високи субсидии. Новите планове предвиждат допълнителни съкращения за всяка година след това.

Кабинетът се ангажира да запази общото ниво на субсидиите, което е около 4 млрд. евро годишно по времето на членството на Обединеното кралство в ЕС. По-голям ще бъде размерът на плащанията за практики с ползи за околната среда, като например намаляване на наводненията и опазване на биоразнообразието. Първоначално плащанията по Elms ще се изчисляват на базата на така наречения „пропуснат доход“ или това, което фермерите биха могли да спечелят с конвенционални методи на същата земя, плюс прогнозните разходи за екологични дейности, според плановете на правителството. Съществуват обаче опасения, че ще се получи така, че най-големите плащания да отидат при фермери, които и без това вече получават значителни средства, като същевременно се пренебрегват стопани, които отглеждат животни в необлагодетелствани райони.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА