Алергените – бавната смърт на новия век

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Още при първата ни среща със света, нашето тяло започва да изгражда своя имунен отговор. Алергията е точно един от тези имунни отговори. Веществата причиняващи алергии се наричат алергени. Те могат да бъдат храни, напитки, животни, околна среда, неща от бита и козметиката. Хранителните алергии, от своя страна се изразяват в повишена чувствителност на организма към вещества, които поглъщаме или пък с които имаме близък контакт. През последните години, обаче непоносимостта към дадена храна се взема за алергия. Често пъти отказваме храни, защото  не са на мода. Така през последните години се стигна до масовото отричан на  глутен и лактоза. Смеело може да се твърди, че те са жертви на модата.

Непоносимост към храна или алергия?

За да направим ясно разграничение между това дали имаме алергия към дадена храна или непоносимост първо трябва да знаем, какво всъщност е хранителната алергия? Хранителна алергия се нарича състоянието на организма ни, при което той реагира негативно към погълната от нас храна. Имунната ни система започва да произвежда антитела към смляната в организма храна. Антителата определят даден алерген като вреден. Интересно е, че веществото, което тялото ни отхвърля напълно и счита за вредно може да бъде напълно безвредно.  Важно е да се прави разлика между хранителните алергии и непоносимостта към определени храни. Когато имаме непоносимост, организмът не може да обработи правилно храната, често причината за това е липса на ензими.

Алергичните прояви могат да бъдат както по-леки, така и смъртоносни до анафилаксия – тежка реакция, която може да застраши живота.

Cпиcъĸ нa пoтeнциaлнитe aлepгeни

В Регламент № 1169 за предоставянето на информация за храните на потребителите, е в сила на територията на ЕС Той се прилага спрямо стопанските субекти в хранителната промишленост на всички етапи от хранителната верига, когато техните дейности се отнасят до предоставянето на потребителите на информация за храните. Приложение ІІ на Регламента се отнася до 14 храни, вещества или продукти, които причиняват най-често алергии или непоносимост. Тези отбелязани т.нар. алергени трябва да присъстват във всяко меню на заведение за хранене в целият ЕС. Ето и списъкът на тези храни:

Глутен, мляко и яйца 

Водещ в списъка за алергени е глутенът. Зърнените култури, които го съдържат са пшeницa, pъж, eчeмиĸ, oвec, cпeлтa, както и тexни

xибpидни copтoвe. Какво всъщност е глутенът? Това  е протеин, който се открива в зърнените култури. Той е съставен от два типа белтъци – глиадин и глутенин. Именно те изграждат 80% от белтъка на житното зърно, те са и виновниците за развитието на  глутенова непоносимост.  Най-често тя се развива в детска възраст, когато малчуганите преминават от млечна към въглехидратна храна. Следващото място заслужено заема мляĸo и млeчни пpoдyĸти. Алергията към млякото може да бъде проявена както към един, така и към повече от неговите компоненти – казеин , казеинати, суроватка, лактоалбумин (фосфат), лактоза, лактулоза, лактоферин, лактоглобулин, млечен протеин хидролизат. Често срещаната непоносимост към лактозата пък не е алергия. Тя се проявява при хора с липса на ензима лактаза, който е необходим за преработка на млечната захар лактоза. В челната тройка попадат и яйцата. Алергията към яйцата е една от най-често срещаните. Тя засяга както децата, така и възрастните. Остра реакция на организма може да се прояви както от белтъка, така и от жълтъка на яйцето. Като най-чест причинител са яйчените протеини – овомукоид, овалбумин, овотрансферин и лизозим. Основният алерген е овоалбумин и заема 50% от белтъка на яйцето.

Риба, рибни продукти и рaĸooбpaзни

Черупковите (скариди, морски рак, други видове раци и омари) също са най-честите причинители на анафилактични реакции. Алергия към мекотели (миди, октопод, стриди, охлюви, сепия, калмари и раковини) се докладва по-рядко в сравнение с алергията към черупкови. Тъй като черупкови и мекотелите съдържат един и същ вид протеини, някои хора

може да имат реакция и към двете хранителни групи.  Алергията от риба и рибните продукти пък обикновено е за цял живот.

Около 40% от хората с алергия към риби изпитват първата си алергична реакция като възрастни.

Фъстъци, ядки и сoя и coeви продукти c изключение на: 

Фъстъчената алергия е една от най-разпространените хранителни алергии. Фъстъците заемат собствена категория, а не се причисляват към останалите ядки, тъй като те са от семейство Бобови. Често при тази алергия дори само контакт на ядката с кожата може да причини нежелани реакция. Ядките също са включени в листата на най-силно алергизиращите вещества. Соевите зърна пък са сред 8-те най-често срещани хранителни алергени, но въпреки това остава спорен въпросът какво количество соя би могло да провокира алергична реакция? Известни са най-малко 16 соеви протеина, които могат да действат алергизиращо. Сред 14-те основни алергени вписани от ЕС в Регламент са и  сусам, целина, синап, лупина и серен двуокис (сулфити).

 

Станислава Стойкова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА