Сафрид и чернокоп продължават да пълнят мрежите на рибарите

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Сафрид и чернокоп продължават да пълнят мрежите на рибари – както по Северното, така и по Южното Черноморие. Логично и прясната риба е желан гост на трапезата, а както знаем – Варна има сериозни традиции в този тип кулинария.

Паламудът (на цена между 6 и 8 лв.) вече е вносен, защото мигрира в по-топлите морета. Матрапази обаче предлагат замразен (над 8 лв./кг) и веян – около 12 левчета килото. Но през късното лято и ранната есен си отядохме на хубави паламуди, информира “Черно море”.

Като стана въпрос за рибари, още има и зарган. Е, не в количествата на сафрида и чернокопа, но подобната на змиорка риба също е вкусна. Ако се приготви правилно.

Чернокопът е хит в последните седмици. Приготвен на скара трудно намира конкуренция, но и маринован също „върви“ добре. Цената му варира в доста широки граници – от 5 до близо 12 лв. за килограм.

Докато излиза, сафрид се търси. Някои го купуват за пържене, но е добре да се консумира и маринован. Правилно консервиран може да ни радва цяла зима.

Попчетата (познати и като кая) излизат целогодишно, но в променливи количества. По същата схема се лови и цацата, която е хем евтина (когато я има), хем вкусна – опържена в тиган или „на метла“.

Да не забравяме, остават малко дни до Никулден. Празникът се свързва с приготвяне на шаран. Сладководната риба държи цена от 5 – 6 лв./кг. Да поскъпне максимум с лев около 6 декември, вещаят матрапази. Мнозина се канят да купят шарани ден – два преди Никулден и да не рискуват с цената.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама