Днес е Денят на отговорното ползване на горите

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

На днешния ден за девета година светът отбелязва Петъка на FSC – международен ден на световния стандарт за отговорно управлявани гори. У нас вече близо 35 % от горите са сертифицирани по FSC. Съгласно изискванията на сертификата работят 170 компании за преработка и търговия с дървесина.

От този август в страната е сила националният FSC стандарт, с което България стана една от първите три европейски държави, разработили и въвели национални стандарти по FSC.

Ето част от изискванията за FSC сертификат:

–    Определена площ от вековните гори да се оставят без стопанска и човешка намеса;
–    Да се опазват местообитанията на редки и застрашени от изчезване видове, както и самите видове;
–    Да се опазват водните течения чрез оставяне на буферни ивици по протежението им;
–    Да не се секат биотопните дървета – дърветата с хралупи и с гнезда;
–    Работниците, които извършват дърводобив и други горски мероприятия, трябва носят предпазно облекло, да използват щадяща техника – например не машинно, а биоразградимо масло;
–    Пресичането на водните течения трябва да става перпендикулярно, като се поставят скари и съоръжения, които да не позволят замътване на водите;
–    Да не се използват пестициди и силно-токсични химически вещества за борба с вредителите в горите или пък в горските разсадници;
–    Да не се използват ГМО;
–    Да се прилагат се мерки за ограничаване на незаконния дърводобив;
–    Да се зачитат интересите на местните хора и на работещите в горите.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама