До 3000 лева е глобата, която инспекторите по храните ще налагат на обекти за хранене, които не са изпълнили европейските изисквания за етикетиране, пише БНР. Регламентът влезе в сила преди седмица и в следващите два месеца Българската агенция по безопасност на храните ще прави масирани проверки, но без да налага санкции.
Седмица след влизането в сила на еврорегламента, агенцията е направила над 800 проверки. Въпреки това все още има обекти, които не знаят, че въобще има такъв регламент, обяснява директорът й Пламен Моллов: “При по малки обекти, квартални магазинчета, квартални ресторантчета там по-често не са чували за регламента.”
Днес инспекторите са във фирма, която прави сандвичи за офиси и магазини. Технологът признава, че въпреки опитите да бъдат изрядни, има доставчици, които не изписват правилно етикетите: “И тогава се обаждаме и питаме и им правим забележка, че следващия пък ако ни доставят такава суровина с непълна информация, просто ще им я върнем, защото пречат на нашата работа за да обявим нещата такива, каквито са за нашите клиенти.”
Ако до два месеца всички хранителни обекти не отговорят на изискванията, започват глобите, уточни Моллов. Санкциите са от 500 до хиляда лева, при повторно нарушение от хиляда до три хиляди лева.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ