Биопроизводители ще обменят опит по време на посещение в Австрия, Словения и Хърватия

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

15 биопроизводители и преработватели от мрежата на проекта „Новото тракийско злато“ са на образователно посещение в Австрия, Словения и Хърватия от 9 до 15 юни. Целта е да бъде обменен опит между българските и европейските биофермери и биопреработватели.

Програмата предвижда посещения в растениевъдни и животновъдни ферми в трите страни. Специално внимание ще бъде обърнато на  агро-биоразнообразието в земеделските площи – една инициатива, която проектът НТЗ започна през 2012 в земеделските земи (зърнено-житни, овощни градини и пасища) на няколко биопроизводители от мрежата на НТЗ в Източните Родопи. Групата ще посети и биокооперативи, биомагазини и места за директни продажби на биопродукти и храни.

15-те НТЗ биопроизводители и преработватели, включени в групата, ще имат възможност да получат информация и знания, които после ще могат да приложат в условията на Източните Родопи, обяснява координаторът на компонента биоземеделие в НТЗ доц. Владислав Попов.

През 2009 г. проектът „Новото тракийско злато“ започна със 7 сертифицирани и в преход биопроизводители. Днес повече от 35 биопроизводители и биопреработватели са сертифицирани или са в процес на конверсия към биопроизводство, като всички са контролирани от сертифициращи организации. Тази биофермерска мрежа е редовно информирана за новите развития и изисквания в биопроизводството, дават се и индивидуални консултации от експерти по биоземеделие на място, редовно се предоставя помощ по маркетинг за биопродуктите.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама