Биопроизводители настояват да отпадне изискването да доказване на добив от всеки парцел

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Голяма част от биостопаните са получили по-малко средства или пък пълен отказ за плащане по мярка 11, сигнализират от Българска асоциация Биопродукти

„Преди дни беше извършено плащането по Мярка 11 „Биологично земеделие“ на българските биологични земеделски стопани.  За пореден път голяма част от тях останаха неприятно изненадани поради намаляване или пълен отказ от оторизация на заявените субсидии, както и поради изцяло прекратени ангажименти по мярката“, съобщават в открито писмо до министъра на земеделието и храните Кирил Вътев от Българска асоциация Биопродукти.  Анонсират се и неблагоприятни правни последици, свързани с възстановяване на получените до момента средства. „В повечето случаи става дума вменяване неспазване на изисквания, продукт на националната свръхрегулация, каквито не е известно да се прилагат по отношение биофермерите в нито една друга европейска страна“, допълват от асоциацията.

От години предупреждаваме за заложени мини в националната нормативна уредба, която търпи редакции всяка година. Станахме свидетели на нулеви години на прием, на удължаване с 1 или две години, на едногодишни, двугодишни и тригодишни ангажименти. Фермерите се объркаха в изискванията, които, както споменахме по-горе, се променят постоянно.

Множество биофермери са санкционирани заради сгрешен код, заради незаявяването на цялото стопанство по мярка 11, въпреки че цялото стопанство е биосертифицирано, но най-вече, заради изискването да се покаже добив от всеки парцел, заявен за подпомагане, казват още биопроизводителите.

Според производителите кандидатсването по мярката „Биологично земеделие“ се превърна в хазарт – никога не можеш да предполагаш какъв проблем ще възникне и дали можеш да разчиташ на тези средства. Няма никаква предвидимост. Правилата се променят по време на текущата кампания

В същото време България е на предпоследно място в Европа по дял на биологично сертифицирана земеделска земя, като след нас е само Малта и се очаква скоро и тя да ни изпревари. Биоземеделците са отчаяни от отношението към тях, от нарастващите бюрократични изисквания, от постоянните наказания и масово се отказват от сертификация, предпочитайки конвенционалното земеделие.

За решаване на проблемите в биоземеделието, стопаните предлагат няколко спешни мерки. На първо място, те настояват за поетите ангажименти през 2021 г. и 2022 г. сертификатът за произведена биологична продукция може да бъде представен до 30-ти септември на годината, следваща последната година от ангажимента. Това налага промени в Наредба 4 за прилагане на мярка 11 „Бииологично земеделие“ от ПРСР 2014-2020 г. Според тях такава промяна ще спаси над сто биологични фермери от прекратяване на ангажимента и връщане на получените средства.

51 млн. лева са преведени на биопроизводителите за Кампания 2022

По отношение на предстоящото приемане на Наредба за условията и реда за прилагане на интервенциите „Биологично растениевъдство“ и „Биологично пчеларство“ те категорично заявяват, че няма да приемат биоземеделци да останат без подпомагане, само и единствено поради въвеждането отново на изискване за доказване на добив от всеки парцел и реализация на културите, предмет на подпомагане. Настояват за включване на няколко изключения в законодателството, които да могат да бъдат заявявани, като например при млади, неплододаващи трайни насаждения, за парцели, чиито период на преход е изтекъл в рамките на стопанската година, както и при нанасяне на вреда от трети лица и неблагоприятни климатични условия или събития, които могат да се докажат със съответните документи или с протокол от Областните дирекции „Земеделие“.

Писмото на Българска асоциация Биопродукти е подкрепено от Сдружение на контролиращите лица за биологично производство, Фондация за биологично земеделие „Биоселена“, Българска асоциация на биопроизводителите, Сдружение за биологично пчеларство, Асоциация на биотърговците, Българска асоциация на малинопроизводителите и биоягодоплодните, Национална асоциация за биологична растителна защита, органични торове и иновативни технологии, Сдружение на българските производители на биопродукти, Асоциация на преработвателите на биологични пчелни продукти в Република България, и Био България“ ООД.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА