900 млн. евро са загубите от ограничението на неоникотиноидите при рапицата

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

900 млн. евро годишно са загубите в Европа, поради ограниченото използване на неоникотиноидите при добива на рапица. Това сочат данни на Европейската асоциация за защита на културите (ECPA), пише euractiv.com.

 Сегашната забрана вече оказва значително въздействие върху европейските фермери, смята отрасъла. Също така предупреждават, че без неоникотиноидите Европа ще се превърне в нетен вносител на ключови основни култури, включително царевица, картофи и маслодайна рапица.

Директорът по публични въпроси към Органа по безопасност на храните Г. Тейлър подчерта, че трябва да се осигури на земеделските производители достъп до инструментите, от които се нуждаят, за да осигурят достатъчно безопасна и достъпна храна.

Тейлър допълни, че въздействието на пестицида върху захарното цвекло ще бъде значително трудно за замяна, тъй като това е реколта, която не може да бъде внесена в ЕС. Само в Германия спадът в доходността е около 49%, сочат данните.

Европа “за” и “против” употребата на пестициди

В края на миналия месец Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) публикува доклад, в който потвърждава отново, че употребата на някои неоникотиноидни пестициди представляват риск за дивите пчели и пчелите. ЕК напомня, че пчелите са най-важните опрашители за над 80% от културите и дивите растения в Европа.

Шест държави-членки се противопоставят на забраната на неоникотиноидите, включително Румъния и Унгария. Франция, Великобритания, Ирландия, Хърватия, Словения, Люксембург и Малта пък са по-благосклонни към премахването им.

На 14 март германското правителство обяви, че ще изчака новите предложения на Комисията, преди да заеме окончателна позиция. На същия ден холандският министър заяви, че ще изчака тези предложения и ще ги анализира, след като пристигнат. И двете страни са сред онези, които засега не са обявили крайното си решение. От своя страна Комисията твърди, че държавите-членки трябва да кажат какво искат, а държавите-членки твърдят, че Комисията трябва да направи това.

“Онези, които стоят встрани, са производителите на пестициди, които продължават да продават своите опасни химикали. Много земеделци ще ги използват до тогава, докато е позволено. Ето защо всеки ден е важен. Колкото повече забраната се бави, толкова повече щети ще има върху пчелите и околната среда “, предупреди активист от “Greenpeace”.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА