6 525 проверки в горите за седмица

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

В периода за проверени 1852 ловци, 176 риболовци и 1215 физически лица

В дните от 1 до 7 ноември 2021 г. от служителите в регионалните дирекции по горите са извършени общо 6 525 проверки.

Проверени са 385 обекта за складиране, преработка и търговия с дървесина, 565 обекта за ползване на дървесина от горските територии (сечища и временни складове), 2332 превозни средства, транспортиращи дървесина, 1852 ловци, 176 риболовци и 1215 физически лица.

Въз основа на извършените проверки са съставени общо 124 констативни протоколи и 163 акта за установени административни нарушения, от които 160 по Закона за горите, един по Закона за лова и опазване на дивеча и два по Закона за рибарството и аквакултурите.

Задържани са 241,7 пр. куб. м дърва за огрев, 5 моторни превозни средства, 4 моторни триона и др.

През отчетния седмичен период работиха три мобилни екипа служители в дирекция „Контрол по опазване на горските територии и ловно стопанство “ на ИАГ. Проверки по Закона за горите и Закона за лова и опазване на дивеча са извършени в района на дейност на регионални дирекции по горите – Берковица, Благоевград, Ловеч и София. Проверени са горски територии в обхвата на Северозападно държавно предприятие гр. Враца – ТП „Държавно горско стопанство Ботевград“, ТП „Държавно горско стопанство Враца“, ТП „Държавно горско стопанство Видин“, ТП „Държавно горско стопанство Ловеч“, ТП „Държавно горско стопанство Лесидрен“, ТП „Държавно горско стопанство Плевен“ и ТП „Държавно горско стопанство Мездра“, на Югозападно държавно предприятие гр. Благоевград – ТП „Държавно горско стопанство Белица“, ТП „Държавно горско стопанство Разлог“ и ТП „Държавно горско стопанство Своге“.

Извършени са общо 159 проверки, в това число на 9 обекта за добив на дървесина, 8 обекта по чл. 206 от Закона за горите, 68 превозни средства, 55 ловци и 19 физически лица. Съставени са 7 акта по Закона за горите, 14 констативни протокола, с предписание за допълнителни проверки и съставяне на актове от РДГ Благоевград и РДГ Ловеч. Задържани са 8,43 пл. куб. м едра строителна дървесина, 14 пр. куб. м. дърва за огрев, 2 моторни превозни средства, един моторен трион и др.

Обновяване на маркировката до Черни връх

Експерти от Дирекция на Природен парк „Витоша“ с помощта на доброволци през изминалата седмица довършиха обновяването на стълбовата маркировка от х. Кумата до Черни връх. Предстои нанасянето на номерацията и поставянето на указателните табели по маршрута. Освежена беше парковата инфраструктура в м. Капакливец с представители на „ЕкоОбщност“ и Клуб за народни танци „Витоша“.

Опресняване на туристическата маркировка по „Жълт маршрут“ извършиха служителите на Дирекция на Природен парк „Златни пясъци“. Наблюдение и мониторинг на есенната миграция на птици бяха направени от м. Харман ери. Извърши се пробонабиране от повърхностните води на Малко и Голямо водно огледало, дейност, планирана и осъществена по проект по ОПОС.

Ремонтни дейности на съществуващата инфраструктура в Природен парк „Рилски манастир“ извършиха в отчетния период служителите на Дирекцията. Участие се взе и в организираната от фондация „Малък Зограф“ изложба с детски рисунки от над 60 страни на тема „Зелената планета България 2021“.

Месец на природен парк „Сините камъни”

По повод 41 – та годишнина от създаването на природен парк „Сините камъни“, отбелязвана на 28 – ми ноември всяка година, Дирекция на природен парк „Сините камъни” обяви месец ноември, за месец на природен парк „Сините камъни”. Всяка седмица, до края на месеца, по една презентация и линк към онлайн викторина, на различни теми, свързани с природния парк, ще бъдат достъпни на сайта и официалната фейсбук – страница на Дирекция на природен парк „Сините камъни“. Презентациите ще бъдат качвани в началото на седмицата, а линковете към онлайн викторините един ден след това. Приключи първата онлайн викторината на тема : „Природен парк „Сините камъни”: обща информация”. Обявени са тримата участници получили най–голям брой точки.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА