Лицето на хижа “Васил Левски” е 80-годишният Вълко Съботинов
Построена през 1925 г., хижа “Васил Левски” е не само първата хижа в Стара планина, но и истинска перла в короната на българския планински туризъм, предлагаща на своите гости уют, комфорт и безкрайни възможности за приключения.
Хижата е разположена в местността “Голямата гюрля”, над водослива на двата начални притока на Стара река, на 1450 м н. в. Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет 70 места в стаи с по 2, 4 и повече легла. Санитарните възли са вътрешни и външни. Има баня. Сградата е водоснабдена, електрифицирана и има парно отопление. Разполага с туристическа кухня, столова с камина и барче.
По красив крайречен маршрут с продължителност 10-15 минути се достига до водопада Карловското пръскало. Той е разположен на около 1450 м н. в. в южното подножие на връх Жълтец. Височината на водния пад е над 30 метра. Водопадът и територията около него са обявени за природна забележителност през 1965г. Намира се на територията на Национален парк “Централен Балкан”.
Лицето на хижа “Васил Левски” е 80-годишният Вълко Съботинов.
Със своя 60-годишен стаж като хижар и планински спасител, той е истинска легенда. Спасил е живота на мнозина при инциденти в суровата планина.
Широка душа, усмихнат, гостоприемен и готов да помогне. Да посрещне туристите с блага дума, чай от 40 билки и вкусна храна. А прочутият чай на хижа „Васил Левски“ от мащерка, риган, мента, кантарион, иглика, еньовче, боровинка и други билки всъщност се прави от неговата половинка Яна Динева, с която са заедно от много години.
Ако Вълко Съботинов е дългогодишният стопанин на хижа „Васил Левски“, то самата хижа е една от емблемите на Карлово и гордост на туристите в града. Представата за Карлово е непълна без Балкана. Преди повече от век благоприятните природни условия насърчили карловци да развиват туризъм в този край.
Припомняме, че тази година на 12 юни се навършиха 98 години от откриването на хижа „Васил Левски“.
Историята й е впечатляваща.
„На първите местни туристически деятели дължим нейното построяване и популяризирането на Карловския Балкан. Изказваме признателност и към днешните членове на туристическото дружество, за поддържането и развитието на планинските домове „Васил Левски“, „Балкански рози“, „Хубавец“ и „Равнец”, разказва Ангел Рунташки – секретар на ТД „Васил Левски” – Карлово.
„През 1997 г. започна изграждането на втория етаж на хижа „Васил Левски”. С помощта на бившия директор на ВМЗ – Сопот Ангел Писков на там бяха доставени голяма перална машина, която работи и сега, агрегат 30 KW и голям електрожен 250 кг. Тези уреди бяха доставени с хеликоптер,“ спомня си Рунташки.
„По инициатива на ТД „Васил Левски“ от 2010 г. започна обновяването и благоустрояването на стопанисваните от него хижи. Тогава, по предложение на инж. Христо Тахчиев, зам.-председател на дружеството, бе организиран първият благотворителен туристически бал, който стана традиционен. В него участват туристи от Карлово и от цяла България, местни бизнесмени и приятели на планината. Всяка година събраните парични средства се разпределят за ремонт на карловските хижи, като голяма част от тях са за „Васил Левски“, връща лентата назад Рунташки.
В този период, с активното участие на Вълко Саботинов, бяха монтирани сателитен телефон, фотоволтаични панели, изградена бе лятна кухня; подменен бе 300 м водопровод. Съботинов изгради бунгало към хижата. Осигурени бяха нов парен котел и нов 200-литров бойлер, обяснява секретарят на ТД „Васил Левски” – Карлово.
Днес планинският дом е сред най-добре поддържаните в България, с парно отопление, баня и вътрешна тоалетна. А Вълко, с неговата отделеност и работохолизъм, е допринесъл много за това преобразяване. Както казват старите туристи: „Добрият хижар прави хижата”.