Земеделските производители са готови сами да финансират закупуването на противоградни ракети

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Когато са изграждани ракетните площадки, климатът е бил един и това са били основните градобитни зони, но той се променя и ставаме свидетели на все по-чести градушки в страната, където няма изградена противоградова защита. Идеята е системата за противоградова защита в страната да се разраства и да покрива и тези зони, които все по-често биват засягани. Това заяви за БНР председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Наталия Тодорова.

„Тъй като растениевъдите и зърнопроизводителите са едни от основните потърпевши от градушките, ние сме едни от инициаторите, заедно с производителите на зеленчуци и на плодове, за сформиране на работна група, която да обхваща МЗХ и експерти от Агенцията за борба с градушките, застрахователните компании и земеделските производители – всички заинтересовани – така, че да се измислят механизми, по които могат да се разрешат тези проблеми. Има желание от всички страни да вложат усилия, средства, така че да можем да подобрим тази противоградова защита.“, каза още тя.

В началото на септември ще се събере работна група, в която заинтересованите ще търсят решение на проблема с недостатъчното финансиране на борбата с градушките, допълни тя. Според МЗХ, най-доброто решение би било публично-частно партньорство, при което Агенцията за борба с градушките да не е изцяло държавна. Голяма част от производителите в земеделски райони, които често страдат от градушките са готови да участват с финансиране за закупуването на противоградови ракети, сподели Тодорова, според която все още не може да се говори за цена „на декар“, защото това би засегнало всички производители.

В настоящата ПРСР има мярка с бюджет за управление на риска и част от него  е възможно да бъде използван за развитие на Агенцията, допълни Тодорова. Всяка година градушки поразяват реколтата и причиняват щети за стотици хиляди левове, допълни тя.

Дори от изправна земеделска техника може да се възпламени искра поради спецификата на самата  работа, коментира Тодорова. Въпреки това всяка машина е снабдена с пожарогастиелни средства.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама