Зелена седмица, Берлин: Нараства напрежението заради кризата в млечния сектор в ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Ситуацията на евопейския пазар за мляко е непоносима за селските стопани. Това е общото мнение на вице-президента на Европейския млечен борд (ЕМБ) Сита ван Кеймпема и на председателя на Съюза на млекопроизводителите в Германия Ромуалд Шабер. По време на пресконференция на Зелената седмица в Берлин те остро разкритикуваха действията на еврокомисаря по земеделие Фил Хоугън, предава schweizerbauer.de.

От месеци насам изкупната цена на прясното мляко в много европейски държави, като например в Германия и Нидерландия, е между 25 и 30 евроцента за килограм мляко. В Балтийските държави стойността на млякото е 10 евоцента за килограм. Тежко е положението за фермерите и на пазара във Великобритания.

„Вече има фалити на селски стопанства”, каза Ромуалд Шабер. По думите му има фермери, които са взели кредити от 5 и 6 цифрени суми. „Това драматично развитие се случва заради дисбаланса между предлагане и търсене на млечния пазар.”, каза още той. Системата на млечните квоти, която бе въведена през 1984 г. от Европейската общност и при която търсенето и предлагането бяха регулирани, бе отменена от април миналата година.

Критика към еврокомисаря по земеделие

След влизането в сила на руското ембарго износът на млечни продукти от ЕС намаля, но произведените количества се увеличават все повече и трябва да бъдат преработени в мляко на прах и масло, които се търгуват на съвсем ниски цени. Управлението на ЕС винаги е било на позицията, че излишните количества мляко трябва да бъдат преработвани в сирене, което може да се изнася и се търгува на добри цени.

Представители на Европейския млечен борд отправиха сериозни критики към еврокомисаря по земеделие Фил Хоугън, който се придържал към „вредна стратегия за растеж и износ”, въпреки тежкото положение. Освен това според представителите на фермерските организации неправилно се интерпретират факти, което не допринася за подобрение на положението.

Като пример Сита ван Кеймпема посочи твърденията на еврокомисар Хоугън за това, че млечният пазар се е стабилизирал и вече не се намира в криза. „Когато такива данни бъдат представяни само, за да оправдаят настоящия курс на развитие на нещата, това за мен е лош мениджмънт.”, каза тя.

От 2007 г. насам броят на мандрите в ЕС е намалял на половина

Въпреки, че една от основните цели на Общата селскостопанска политика е да допринесе за постигането на подобаващ жизнен стандарт на европейските фермери, статистиката показва, че доходите на фермерите продължават да се свиват, посочи още Сита ван Кеймпема. Тя бе категорична, че „този подход на затваряне на очите за проблемите не може повече да се търпи.” Като последица от него броят на мандрите в ЕС от 2007 г. насам се е свил двойно. Това обаче не било причина за Фил Хоугън да използва ефективни инструменти за противодействие.

Какво предлага ЕМБ

Европейският млечен борд отправи не само критики, а предложи и конкретна програма за справяне с проблемите на пазара за мляко и млечни продукти в ЕС. Според експертите на Борда трябва да се въведе индекс, който да предупреждава за наближаващи кризи на млечния пазар, отчитайки до колко цените покриват разходите. Ако той падне под определено ниво, ще започне прилагането на програма за предотратяване на кризи. Това е първата, предупредителна фаза от програмата. Следващата фаза е справянето с настъпила криза, което предвижда бонуси за намаляване на произведените количества. Третата, последна фаза предвижда намаляване на произведените количества мляко с 2% до 3% за определен период от време.

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА